Jak zlikwidować kredyt odnawialny

Jak zlikwidować kredyt odnawialny?

Masz kredyt odnawialny, ale rzadko z niego korzystasz i wychodzisz z założenie, że jest on ci jednak niepotrzebny? Zastanawiasz się nad jego likwidacją i tym, jak można to zrobić? Co na to banki?

Czym jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to jeden z popularniejszych produktów kredytowych, oferowanych przez banki. Powiązany jest bezpośrednio z posiadanym kontem rozliczeniowym, do którego jest podczepiany w ramach określonego limitu. Z tego też względu często nazywany jest także linią kredytową, kredytem na koncie lub kredytem rewolwingowym. Bank powiększa nasze saldo o dodatkowe środki, z których można korzystać w dowolnym czasie.

Jak działa kredyt odnawialny?

Zostało już wspomniane, że kredyt odnawialny jest bezpośrednio powiązany z posiadanym rachunkiem ROR, co oznacza, że aby o niego się ubiegać w danym banku, należy mieć w nim konto. Dodawany jest określony limit środków, którego wysokość będzie zależna od miesięcznych wpływów na konto. Więcej szczegółów na temat tego, jak korzystać z kredytu odnawialnego wyjaśnia finansierra.pl. Warto jedynie nadmienić, że w pierwszej kolejności korzysta się przede wszystkim z pieniędzy własnych i dopiero po ich spożytkowaniu, sięga się po udostępniony limit. Odsetki z kolei naliczane są jedynie od realnie wykorzystanej kwoty, a nie od całej wysokości przyznanego kredytu. Spłata z kolei następuje automatycznie przy każdym kolejnym wpływie na konto.

Czy można zlikwidować kredyt odnawialny?

Z reguły kredyt odnawialny przyznawany jest na rok. Najczęściej nie ma też konieczności odnawiania go po tym czasie, ponieważ dzieje się to automatyczne. Zanim jednak do tego dojdzie, podpisuje się umowę w banku, gdzie dokonywana jest weryfikacja zdolności kredytowej i na tej podstawie przyznawana jest wysokość limitu do wykorzystania w danym okresie. Klient może z niego dowolnie korzystać, ale jeżeli zdecyduje po jakimś czasie, że już go nie chce, nic nie stoi na przeszkodzie przed jego likwidacją.

Jak zlikwidować kredyt odnawialny?

Można to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze, już w momencie podpisywania umowy, ustalić czas jego trwania, po którym zostanie on zamknięty. Wprawdzie zazwyczaj korzysta się z automatycznego przedłużenia po upłynięciu 12 miesięcy, ale nie jest to konieczność i można z tej opcji po prostu zrezygnować.

Gdy jednak po pewnym czasie stwierdzi się, że kredyt odnawialny jest nam niepotrzebny, drugim sposobem będzie podjęcie decyzji o rezygnacji z kredytowania. Co istotne, można tego dokonać w dowolnym momencie. Oczywiście tutaj trzeba będzie zgłosić wniosek do banku, co na szczęście nie wiąże się z żadnymi opłatami. Można zanieść go osobiście lub przesłać na adres pocztowy banku.

Kiedy i jak następuje rozwiązanie umowy o kredyt odnawialny?

Złożenie wniosku o rezygnację z kredytu odnawialnego, nie oznacza jego natychmiastowej likwidacji. Zazwyczaj utrzymywany jest wówczas określony termin wypowiedzenia, najczęściej wynoszący około 30 dni. Dodatkowo przed upływem tego czasu należy uregulować zadłużenie, a bank naliczy także odsetki od niewykorzystanego limitu. Należy pamiętać o tym, by do końca trwania wypowiedzenia pilnować, aby mieć niezbędne środki na koncie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij