Jak bezpiecznie i prawidłowo sortować odpady z warsztatu samochodowego?
O tym, że środowisko jest zanieczyszczone wie chyba każdy. Trzeba oczywiście zdawać sobie sprawę, że za poziom zanieczyszczenia odpowiada każdy z nas, jednak przedsiębiorstwa zdecydowanie bardziej. Odpowiednie sortowanie odpadów i ich składowanie może zmniejszyć degradację, jednak trzeba pamiętać o zastosowaniu odpowiednich przegród i odległości od budynku użytkowego. Dziś doradzimy Wam jak prawidłowo segregować odpady z warsztatu samochodowego.
Trochę o teorii w kilku zdaniach
Kilka lat temu została przeprowadzona kontrola w warsztatach samochodowych w Warszawie i niestety jej wyniki były zatrważające. Otóż jak się okazało ponad 1/3 sprawdzonych warsztatów nieodpowiednio przechowywała czy składowała odpady. Protokoły sporządzone przez strażników miejskich wskazywały, że nie tylko nie segregowano odpadów, ale również przechowywano je w niewłaściwych miejscach i w niewłaściwy sposób, co stanowiło zagrożenie przeciwpożarowe, ale mogło prowadzić także do samozapłonu. Najbardziej przerażający był jednak fakt, że w niektórych warsztatach ujawniono, że wszelkie oleje odpadowe, a także odpady ciekłych paliw były spalane w piecu, co prowadziło do bardzo dużego zanieczyszczenia. Tutaj trzeba pamiętać, że wszelkiego rodzaju przepracowane oleje mogą być tylko składowane w spalarniach, gdzie zostają zutylizowane.
Prowadzenie ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów
Wszystkie warsztaty samochodowe zobligowane są do prowadzenia ewidencji odpadów i to zarówno ewidencji ilościowej, jak i jakościowej. Przedsiębiorcy zobowiązani są do złożenia u marszałka województwa sprawozdania dotyczącego tzw. korzystania ze środowiska i z tego tytułu muszą zapłacić odpowiednie opłaty. Co roku należy także składać raport do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Odpowiednia segregacja odpadów musi być także zachowana i tutaj niezbędne jest prowadzenie ścisłej ewidencji odpadów, która musi być zgodna z katalogiem przyjętym przez Ministra Środowiska. Należy podać wszelkie dane dotyczące ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów. Jeżeli ilość odpadów uważanych za niebezpieczne wynosi powyżej 1 tony, a odpadów innych niż niebezpieczne powyżej 5 tys. ton, to należy uzyskać pozwolenie do wytwarzania odpadów. Dodatkowo nie należy mieszać odpadów komunalnych z przemysłowymi. Trzeba również uzyskać pozwolenie wodno-prawne na odprowadzanie ścieków przemysłowych do obcej kanalizacji. Każdy właściciel musi regularnie składać sprawozdania, ubiegać się o decyzje administracyjne i regularnie prowadzić rejestry.
Ochrona przeciwpożarowa w warsztacie samochodowym – o czym należy pamiętać?
W każdym warsztacie samochodowym niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej. Podobnie rzecz wygląda w kwestii przechowywania odpadów z warsztatu. Poza segregacją i oznaczeniem należy także wprowadzić podziały na odpady nie niebezpieczne i niebezpieczne. Tutaj musi mieć zastosowanie ściana ogniowa, która chroni przed dalszym rozprzestrzenianiem się pożaru. Ważne są także przegrody i tworzenie trzystronnych boksów na odpady. Ściana przeciwpożarowa ma chronić ponadto przed większym zanieczyszczeniem powietrza, a także stanowić ochronę i zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się ognia na budynki użytkowe czy prywatne. Alarmy, a także czujniki dymu to kolejne elementy, które powinny znaleźć się na wyposażeniu warsztatu, ale i w miejscach zadaszonych, gdzie przechowuje się odpady.
Co podlega obowiązkowi rejestracji?
Wprowadzając na terytorium kraju oleje, smary, a także opony należy taki zakup zarejestrować. Nie tylko warsztaty zajmujące się naprawą, ale również punkty zbierania pojazdów, a także stacje demontażu czy lakierownie należy zarejestrować. Akumulatory, baterie, a także wszelki sprzęt elektryczny i elektroniczny nieodpowiednio segregowany czy przechowywany stanowi duże niebezpieczeństwo dla środowiska i prowadząc działalność, gdzie się je wykorzystuje bądź składuje należy ten fakt zgłosić i zarejestrować w BDO.
Warsztaty wytwarzają wiele odpadów, w tym niebezpiecznych, dlatego ich właściciele muszą nie tylko pamiętać o prowadzeniu ewidencji, ale wprowadzać takie rozwiązania, dzięki którym nie dojdzie do degradacji środowiska.