Czy warto konsolidować długi

Czy warto konsolidować długi?

Konsolidacja długów to zagadnienie, z którym można spotkać się coraz częściej. Wiele osób, które posiada kilka pożyczek w różnych bankach i instytucjach pozabankowych decyduje się zamienić je na jedną – w formie kredytu konsolidacyjnego. Dzięki temu bank, który udziela takiego kredytu, zobowiązuje się uregulować wszystkie dotychczasowe zobowiązania, a klient od tej pory oddaję tylko jedną pożyczkę, w wygodnym dla niego systemie ratalnym. Na czym dokładnie polega konsolidacja długów i czy warto się na nią zdecydować?

Pożyczka pozabankowa a konsolidacja – kiedy warto się na nią zdecydować?

Osoby, które mają wiele kredytów, w tym również takie zobowiązania jak np. pożyczki pozabankowe, wskazują, że często możliwością poprawy sytuacji finansowej jest konsolidacja długów, która daje możliwość zamienienia kilku zobowiązań finansowych na jedno. W praktyce różnice dotyczą jednak poszczególnych rodzajów kredytów. I tak np. w przypadku kart kredytowych nie każdy bank decyduje się na konsolidację, co dokładnie zależy od zasad, które panują w danej placówce. Nie zawsze, więc taka forma kredytu może być dostępna.

Jeśli chodzi o zobowiązania pozabankowe, takie jak np. pożyczka dla zadłużonych w instytucji pozabankowej, to tutaj kwestia jest nieco bardziej rozbudowana, ponieważ większość banków na ogół niechętnie decyduje się na konsolidowanie tzw. „chwilówek” i pożyczek ratalnych, choć nie jest to regułą. Konieczne jest, więc sprawdzenie czy nasz bank posiada taką ofertę.

O czym pamiętać kiedy decydujemy się na konsolidację długów?

W każdej sytuacji oferta bankowa, która dotyczy konsolidacji długów posiada indywidualne cechy, od których zależy czy będzie się ona opłacała czy też nie. Z pewnością atutem jest fakt, że decydując się na konsolidacje naszych zobowiązań pozbywamy się wielu dotychczasowych długów. W praktyce możemy, więc płacić jedną, niższą ratę niż do tej pory, a to pozwoli zapewnić lepszą płynność domowemu budżetowi i oddali groźby niespłacenia pożyczek, co może mieć negatywne konsekwencje.

Ofert konsolidacyjnego kredytu jest bardzo wiele i w wielu przypadkach warto dokładnie je rozważyć i zwrócić się o pomoc do specjalisty. To on doradzi nam kiedy konsolidacja długów będzie dla nas opłacalnym rozwiązaniem i oceni to także w odniesieniu do naszej indywidualnej sytuacji finansowej. Warto zdecydować się na taką pomoc, ponieważ w praktyce ofert kredytu konsolidacyjnego jest jednak bardzo wiele i w licznych przypadkach na pierwszy rzut oka niewiele się od siebie różnią. Dobry specjalista jest, jednak w stanie wskazać na różnice występujące między nimi i ocenić które będą dla nas najbardziej korzystne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij