Niebezpieczne składy węgla

Z uwagi na członkostwo Polski w Unii Europejskiej nasz kraj został zobowiązany do tego, by do 2050r. zmniejszył wydobycie węgla. Wszystko w trosce o osiągnięcie klimatycznej neutralności. Mimo to w Polsce wydobywa się i nadal składuje niebezpiecznie duże ilości węgla, co absolutnie nie sprzyja środowisku. Nie zmienia zbyt wiele fakt, że spora jego część jest eksportowana jako opał.

Jakie zagrożenia wynikają ze składowania węgla?

Niebezpieczeństw jako następstw wynikających ze składowania węgla jest bardzo dużo. Mogą się one przełożyć na naprawdę groźnye skutki, które jako mieszkańcy bardzo zagrożonej planety będziemy odczuwać bardzo długo. A są to:

  • Mentalność ludzi – choć świadomość zagrożenia wynikającego ze składowania węgla znacznie wzrosła w stosunku do lat 60. ubiegłego wieku dzięki na przykład szerszemu dostępowi do internetu, skala problemu jest wciąż bardzo wysoka. Wielu Polaków uważa to za swego rodzaju tradycję, którą należy kontynuować, niezbyt mając na uwadze dobro i przyszłość planety.
  • Duża ilość odpadów – tam, gdzie składowane są wielkie ilości węgla, powstają także problematyczne odpady, które w większości nie podlegają recyklingowi, działając na szkodę środowiska naturalnego. Część odpadów powęglowych stosuje się do produkcji posadzek, ceramiki lub materiałów budowlanych, jednak wciąż są to zbyt nikłe ilości, by móc nazwać to recyklingiem.
  • Degradacja środowiska naturalnego – składowanie węgla prowadzi nieuchronnie do zanieczyszczenia gleby, powietrza, a także wód zarówno powierzchniowych, jak i gruntowych.
    Niebezpieczne zwałowiska – z uwagi na ciężar składowanego w dużej ilości materiału istnieje ryzyko osuwania się ziemi. Grunt w tym miejscu jest mocno niestabilny i stanowi bardzo realne zagrożenie dla człowieka.
  • Deponowanie innych odpadów – przez brak odpowiednich kontroli składów węgla istnieje ryzyko deponowania w tych miejscach innych, bardzo niebezpiecznych odpadów, które są szkodliwe dla otoczenia.
  • Pożary – tam, gdzie węgiel, tam istnieje także ryzyko pożarów. Duża ilość składowanego węgla jest niezwykle łatwopalny i stanowi bardzo trudny do ugaszenia obiekt. Spalany węgiel emituje również do atmosfery groźne związki siarki oraz chloru.

Jakie istnieją alternatywne źródła energii cieplnej?

Dzięki wzrastającej sukcesywnie świadomości społecznej odnośnie degradacji środowiska naturalnego i jej skutków mamy do wyboru szeroki wachlarz innych, bardziej ekonomicznych i przyjaznych otoczeniu materiałów opałowych. Są to na przykład pellet i ekogroszek. Dlaczego są lepsze niż węgiel?

  • Ich produkcja nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Materiał opałowy jest tworzony ze składników pochodzenia naturalnego – głównie z drzewa. Sprasowany materiał daje niezwykle dużo ciepła i spala się w 98%, pozostając po sobie nikłą ilość popiołu.
  • Spalanie nie generuje szkodliwych substancji, nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie ani nie przyczynia się do powstawania smogu.
  • Materiał opałowy pochodzenia naturalnego jest bezpiecznym, alternatywnym dla węgla rozwiązaniem, które nie generuje dodatkowych, problematycznych odpadów niepodlegających recyklingowi.
  • Jeśli chodzi o komfort użytkowania to jest zdecydowanie bardziej wygodny w transporcie. Lżejsza masa niż węgiel wpływa na komfort przenoszenia, a materiał pakowany w poręczne worki wsypuje się za jednym razem do podajnika w piecu. Nie ma również konieczności kontroli co chwilę w celu podłożenia do pieca, bowiem drzewny materiał opałowy jest bardzo wydajny i wytwarza duże ilości energii cieplnej, spalając się powoli.

Jak zabezpieczyć składy węgla, aby spełniały normy jakości i bezpieczeństwa dowiedz się tutaj!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij