Czy nauka języków obcych traci sens?
Ilekroć technologia robi duże postępy, ludzie zaczynają kwestionować dalsze znaczenie ludzkiej wiedzy i umiejętności. Jakie zawody, umiejętności i informacje staną się niepotrzebne?
Czy nauka języków obcych traci sens?
Choć odpowiedź to pytanie zawsze będzie brzmieć „nie”, to rozwój technologii może doprowadzić do tego, że na naukę będzie decydować się mniej ludzi.
Jak sytuacja wygląda w przypadku sfery zawodowej? Zapytaliśmy o to koordynatora szkoleń ze szkoły językowej Skrivanek.
Języki obce to wciąż podstawowy wymóg w firmach. Umiejętność posługiwania się językami obcymi to na wielu stanowiskach nie tylko atut, jeden z podstawowych wymogów. Świadczy o tym, że kandydat jest osobą, która lubi poszerzać horyzonty i zdobywać nową wiedzę. Badania Wharton and LECG Europe wykazały, że dobra znajomość chociażby jedynego języka obcego może podnieść nasz roczny dochód od 1,5% do 4%.
Czy rozwiązania AI zastąpią znajomość języka obcego wśród pracowników?
Zasadniczo nie, ale z pewnością będą ogromnym wsparciem dla użytkowników w sytuacjach, gdzie potrzebna jest szybka, automatyczna, co nie znaczy zindywidualizowana, forma zajęcia stanowiska w danej sprawie. Czynnik ludzki pozostanie nadal istotny, zwłaszcza w sferze niuansów językowych, typowych zwrotów, charakterystycznych wyrażeń czy idiomów, które są typowe i unikalne dla poszczególnych języków i kultur.
Czy pokolenie „Z”, które wchodzi na rynek pracy, zna języki obce?
Na pewno zna je w pewnym zakresie czy do pewnego stopnia, jako że dostęp do języków obcych jest powszechny i bardzo szeroki. Natomiast, czy jest to znajomość na wymaganym przez pracodawcę poziomie, w oczekiwanym stopniu poprawności i w zakresach niezbędnych do pracy na określonym stanowisku, tego można dowiedzieć się dopiero po przeprowadzeniu dodatkowej weryfikacji, ustnej lub pisemnej-wskazuje koordynator szkoleń ze szkoły językowej Skrivanek. Zakres kluczowych sprawności i funkcji językowych do wykonywania pracy różni się w zależności branży i stanowiska.
Jakich języków warto się uczyć?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością podstawą jest język angielski. W Europie popularny jest także język niemiecki, francuski czy włoski. Wartym uwagi jest również język hiszpański.
W międzynarodowych kontaktach biznesowych cenione są też szczególnie 2 języki obce
- Chiński. Chińska gospodarka rozwija się w dynamicznym tempie. Coraz więcej firm z Państwa Środka otwiera filie w krajach europejskich. Znajomość języka chińskiego może więc zaowocować ciekawymi propozycjami zawodowymi i biznesowymi.
- Arabski. Coraz więcej firm z krajów arabskich z zainteresowaniem patrzy na rynek europejski. Polscy inwestorzy poszukują kontraktów krajach Zatoki Perskiej. W najbliższych latach współpraca ta będzie coraz silniejsza.
Jak kształtuje się przyszłość nauki języków obcych w firmach?
Doskonale i wielowątkowo. Przy zastosowaniu nowoczesnej technologii, Internetu, mediów społecznościowych, aplikacji na smartfony, muzyce, a także coraz lepszym materiałom dydaktycznym ma ogromną przyszłość. Wymóg znajomość języków obcych w stopniu komunikatywnym w wielu firmach to już norma, a zapotrzebowanie na posługiwanie się językiem obcym w obecnych czasach dla wielu firm, to nieoceniona możliwość rozwoju i pozyskiwania nowych rynków zbytu.