CFD – czym właściwie jest i dlaczego warto w nie inwestować?

Inwestowanie we wszelkiego rodzaju instrumenty finansowe staje się z roku na rok coraz bardziej popularne. Jednym z głównych pojęć w świecie inwestycji są tzw. kontrakty CFD. Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z handlem aktywami, niezależnie od ich rodzaju, powinien dokładnie poznać znaczenie CFD i dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę. W poniższym tekście odpowiadamy na najczęściej padające pytania związane właśnie z tym obszarem.

CFD – czym właściwie jest i dlaczego warto w nie inwestować?

Na rynku znajdziemy obecnie mnóstwo możliwości jeśli chodzi o zainwestowanie pieniędzy. Mowa zarówno o inwestycjach na małą, jak i o wiele większą skalę. Najprościej rzecz ujmując, opcji jest na tyle dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Przed rozpoczęciem inwestowania warto jednak dokładnie poznać temat i sprawdzić, na jakich zasadach działa aktualnie rynek.

Czym są kontrakty CFD?

Cfd co to jest – tego typu pytanie pada bardzo często, dlatego warto na nie szczegółowo odpowiedzieć. Kontrakty CFD to pojęcie, z którym spotkał się każdy inwestor, zarówno ten początkujący, jak i bardziej doświadczony. Skrót CFD pochodzi od angielskiego zwrotu contract for difference, co w tłumaczeniu oznacza kontrakt na różnicę cenową/kursową. W praktyce cfd to nic innego jak umowa zawarta pomiędzy inwestorem a brokerem, której przedmiotem jest zakład o to, w jaki sposób zmieni się cena czy kurs jednego aktywa względem ceny lub kursu innego. Strona, która wytypuje dobrze, otrzymuje wartość różnicy, jaka nastąpiła między kursu lub ceny początkowej, a tej z terminu zapadalności danego kontraktu. 

Jak i gdzie inwestować w CFD? 

Handlowanie kontraktami CFD jest możliwe online, za pośrednictwem specjalnych platform inwestycyjnych. Kontrakty mogą dotyczyć tak naprawdę każdego instrumentu, w tym akcji giełdowych, surowców, obligacji, par walutowych, kryptowalut i wielu innych. Rynek daje w tej chwili wiele różnych możliwości, a inwestorzy powinni korzystać z nich rozsądnie i zgodnie z własnymi możliwościami. Aby zawrzeć kontrakt CFD wystarczy rejestracja na platformie Saxo, zasilenie depozytu i wówczas nie pozostaje już nic innego, jak znaleźć interesujące nas zdarzenie i dokonać inwestycji. Każdy użytkownik może na bieżąco kontrolować sytuację na światowych rynkach, a także ma wgląd do swojego portfela, otrzymuje raporty i może też skorzystać ze wsparcia ekspertów. 

Czy kontrakty CFD są korzystne? 

Kontrakty CFD zawierane są najczęściej na krótki okres, dzięki czemu są one niezwykle dynamiczne. Strony mogą grać zarówno na spadek, jak i na wzrost cen czy kursów. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy CFD są opłacalne, ponieważ w świecie inwestycji wiele zależy od konkretnego przypadku. Zawsze trzeba pamiętać bowiem o tym, że mamy tutaj okazję na wygraną, ale też ryzyko utraty pieniędzy. W związku z tym do każdej transakcji trzeba podchodzić w sposób indywidualny i bez emocje, a całość poprzedzić dokładną analizą rynku. Kluczowe jest wyznaczenie swojej własnej strategii inwestycyjnej i trzymanie się jej, oczywiście z możliwością drobnych modyfikacji, w zależności od tego, jakie zdarzenia mają miejsce na rynku. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij