5 wskazówek, jak zmniejszyć zużycie energii w firmie. Sprawdź, gdzie możesz szukać oszczędności!

Ceny energii elektrycznej w Polsce ulegają nieustannym zmianom, niestety tylko w jedną stroną. Rok 2022 utwierdził nas w przekonaniu, iż kolejne podwyżki są tylko kwestią czasu. Tendencja rosnących cen energii jest ogromnym problemem zwłaszcza dla wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości. Jednym z głównych kosztów działalności firm jest właśnie zużycie energii. W tak dynamicznym środowisku trudno jest zaplanować roczny budżet. Dobrą wiadomością jest jednak to, że istnieją pewne sposoby na obniżenie faktury za prąd. Niektóre rozwiązania pozwalają na długofalowe oszczędności. Poznaj 5 prostych kroków do wdrożenia w firmie, dzięki którym zaoszczędzisz rocznie tysiące złotych!

Jaki jest poziom zużyciu prądu przez firmy?

Niewielka firma może zużywać rocznie średnio 20 MWh. Oczywiście, na poziom zużycia energii elektrycznej wpływa wiele różnych czynników takich jak: charakter pracy i wykonywanych usług, liczba zatrudnionych pracowników itp. Faktury za prąd mogą jednak stanowić nawet 20% kosztów firmowych. Są to więc znaczne kwoty wyrażane w tysiącach złotych. Im wcześniej przyjrzymy się zużyciu energii, tym lepiej dla całej firmy. Na zużycie prądu składają się między innymi: ogrzewanie, oświetlenie, klimatyzacja, firmowe AGD czy biurowa elektronika. Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem w optymalizacji kosztów zużycia energii jest audyt oraz kontrola. Jakie zmiany wprowadzić życie, aby skutecznie zredukować rachunki, ale nie wpłynąć przy tym na pogorszenie komfortu pracy?

1. Inwestycja w energooszczędne oświetlenie

Ważnym krokiem w celu obniżenia kosztów związanych z energią elektryczną jest zastosowanie energooszczędnych źródeł światła. Jest to inwestycja niezwykle opłacalna w szczególności w dłuższej perspektywie. Pamiętajmy zwłaszcza o wymianie tradycyjnych żarówek na oświetlenie LED. Taka zmiana nie przyniesie jednak pożądanych efektów, jeśli nie wdrożymy też innych kroków. Istotna jest zmiana nawyków samych pracowników, tak aby nie pozostawiali oni włączonego światła w nieużytkowanych pomieszczeniach. Warto przygotować przejrzyste instrukcje korzystania z oświetlenia. Przydatne okazują się także sterowniki LED oraz czujniki ruchu. Oświetlenie z czujnikami ruchu sprawdza się zwłaszcza w toaletach, na korytarzach i schodach.

2. Wymiana urządzeń na te o wysokiej klasie energetycznej

Starsze sprzęty o niższej klasie energetycznej pożerają wiele energii. Trzeba je więc wymienić na te nowocześniejsze o wysokiej klasie energetycznej. Co ważne, największym zużyciem prądu wykazują się urządzenia biurowe, takie jak komputery i drukarki. Dzieje się tak często przez inwestycję w zaawansowane urządzenia, których możliwości przekraczają rzeczywiste potrzeby użytkowników. Zastosowanie niskonapięciowych procesorów oraz kart graficznych o niższej wydajności pozwala na zmniejszenie zużycia prądu w tychże urządzeniach. Istotną kwestią jest także odłączanie wszelkich sprzętów elektronicznych od prądu, w czasie kiedy nie są one użytkowane. Warto pamiętać, że wszystkie sprzęty podłączone do prądu pobierają prąd, nawet jeśli są w trybie czuwania.

3. Zoptymalizowanie wydajność systemów wentylacyjnych

Systemy chłodzenia w centrach danych mogą być przeskalowane i funkcjonować tylko przy częściowym obciążeniu. Dostępne są pewne sposoby, dzięki którym można zapewnić właściwe warunki temperatury oraz wilgotności. Zużycie energii da się zmniejszyć przez instalację czujników, jak i pulpitu nawigacyjnego.

4. Inwestycja w termomodernizację

W okresie letnim najwięcej energii zużywa klimatyzacja, jednak to sezon zimowy wiąże się ze znacznymi wydatkami. Koszty ogrzewania są dla firm dużym obciążeniem finansowym, jednakże można je znacznie zredukować poprzez inwestycję w termomodernizację. W pierwszej kolejności warto wymienić okna czy drzwi. To właśnie przez nie, jeśli są nieszczelne, ucieka znaczna część ciepła. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze jest też zastanowić się nad dobrym ociepleniem całego budynku. Koszty na ogrzewanie można też zmniejszyć poprzez wymianę starych grzejników. Zastanów się też nad wyborem ogrzewania podłogowego, które pozwala zmniejszyć rachunki w firmie nawet o 16%!

5. Zmiana taryfy i umowy z dostawcą energii

Istotnym krokiem ku redukcji kwoty rachunków za prąd jest też ich dokładna analiza i dobór odpowiedniej taryfy. Przedsiębiorcy mają do wyboru trzy taryfy: A, B i C. Duże fabryki i zakłady decydują się najczęściej na taryfę A. Taryfę B wybierają średnie przedsiębiorstwa, a C małe firmy. Co najważniejsze,  wybrana taryfa musi odpowiadać potrzebom Twojej firmy. Często niezbędna jest też zmiana samego dostawcy prądu. Dla sprzedawców najbardziej cenny jest właśnie klient biznesowy. Firma może więc liczyć na atrakcyjniejsze oferty, które pozwolą na znacznie obniżenie kosztów związanych z energią elektryczną. Przedsiębiorców w optymalizacji kosztów wspiera między innymi dystrybutor energii elektrycznej Veolia, z którego ofertą warto się zapoznać. Zmiana umowy może przynieść duże oszczędności, które firma od razu odczuje. Zaoszczędzone fundusze przydadzą się między innymi na rozwój przedsiębiorstwa.

Warto wprowadzić w życie jak najwięcej sposobów na oszczędzanie, dzięki którym faktury za prąd będą zdecydowanie niższe.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij