Chmura dla firm, czyli mobilność i elastyczność w biznesie!

Chmura dla firm, czyli mobilność i elastyczność w biznesie!

Do jednych z najważniejszych zalet, jakie niesie ze sobą chmura obliczeniowa w kontekście biznesu, zaliczyć należy elastyczność i mobilność. Rozwiązania oparte na technologiach chmurowych są bowiem dostępne dla każdego, a co najważniejsze, pozwalają na wysoki stopień personalizacji i dostosowania usług do aktualnych potrzeb. Ponadto dzięki nim trzymanie ręki na pulsie własnej firmy jest niezwykle proste, nie potrzeba do tego rozbudowanej infrastruktury. Wystarczy zwykły komputer, tablet a czasami nawet smartfon!

Rozwiązania chmurowe w firmie

Rok 2020 okazał się rokiem przełomowym dla koncepcji prowadzenia biznesu. Do tej pory nowoczesne technologie IT w Polsce, a w tym chmura dla firm, były rozwiązaniami wdrażanymi raczej przez gigantów korporacyjnych czy firmy z branży IT. Natomiast pandemia i związany z nią lockdown pokazał wszystkim przedsiębiorcom, jak niebezpieczne jest oparcie się o tradycyjne, czyli stacjonarne rozwiązania.

Tam, gdzie technologie chmurowe nie były wdrażane, przedsiębiorstwa musiały po prostu przestać działać. Brak zdalnego dostępu do bazy danych i firmowego oprogramowania uniemożliwił bowiem wykonywanie pracy. Natomiast przedsiębiorstwa, które już wcześniej postawiły na chmurę obliczeniową, mogły podejść do sprawy o wiele bardziej elastycznie, dzięki czemu nie musiały zaprzestać swojego działania! Musiały jedynie przeorganizować sposób, w jaki to robiły.

Chmura dla firm i zdalny dostęp do aplikacji

Jedną z największych korzyści, jakie daje chmura obliczeniowa, to możliwość zdalnego dostępu do firmowych aplikacji i danych. Dzięki temu pracownicy firmy mogą efektywnie realizować swoje zadania praktycznie z dowolnego miejsca. Nie muszą pracować fizycznie w siedzibie firmy, mogą to robić z domu.

Praca za pośrednictwem chmury pozwala na:

  • zdalne korzystanie z firmowych aplikacji i programów
  • sprawną komunikację pomiędzy pracownikami
  • udostępnianie informacji innym pracownikom w czasie rzeczywistym
  • niezawodność i wysoką dostępność gwarantowaną przez redundancję usług chmurowych

Co ważne, w obliczu nowej rzeczywistości, która nastąpiła po roku 2020, chmura dla firm staje się istotnym elementem zmiany trendów w odniesieniu do modelu pracy jako takiej!

Redukcja kosztów i home office jako nowy model pracy

Do 2020 roku praca zdalna była raczej domeną freelancerów. Firmy czy korporacje dość niechętnie patrzyły na taki model pracy, pandemia pokazała jednak, że rozwiązanie to niesie ze sobą wiele korzyści, do których przede wszystkim należy zaliczyć obniżenie kosztów działania przedsiębiorstwa. Wcześniej home office traktowano ze sporą dozą nieufności, jednak okazało się, że było to całkowicie bezpodstawne.

Przykładowo dane opublikowane przez firmę Owl Labs wskazują, że w wielu przypadkach pracownicy zdalni w 2021 roku byli o wiele bardziej produktywni i zadowoleni ze swojej pracy. Nie dziwi zatem, że coraz więcej firm decyduje się na hybrydowy model pracy. Ponadto pracownicy coraz chętniej szukają możliwości realizowania zadań zdalnie, przekonawszy się o zaletach takiego rozwiązania. Jest to zatem kolejny bodziec dla przedsiębiorstw w kierunku wprowadzenia chmury dla firm.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij