Motywacja w zespole jest kluczowa, aby móc osiągnąć jak najlepsze efekty. Jednak nie może ona zaburzyć pracy zespołowej i spowodować jednocześnie wyścig szczurów. W takiej sytuacji może dojść do odwrotnego efektu. Rywalizacja jest w porządku pod warunkiem, że nie dochodzi do konfliktów. Na szczęście istnieje naprawdę wiele sposobów, aby zmotywować pracowników.

Premie i dodatki zawsze działają

Pierwsze, co skojarzy nam się ze słowami motywacja pracowników, to zapewne podwyżka. Wiadomo pieniądze mogą świetnie motywować, ale nie zawsze jest na takowe budżet. Na szczęście można również zachęcić pracowników do wzmożonej i bardziej efektywnej pracy, nie stosując tylko podwyżek.

Można wybrać np. premie roczne dla najbardziej efektywnych pracowników. Ciekawym pomysłem są również nagrody rzeczowe. Wcale nie muszą być drogie. Można zdecydować się na karnety do kina, czy bilety do teatru lub na mecz.

Warto również stosować premie uznaniowe, czy zadaniowe, o które zatrudnieni mogą walczyć przez cały rok. Tak naprawdę nie obciążą one finansowo firmy, ale jednocześnie dają motywację, aby pracownicy starali się przez cały rok.

Komunikacja ma znaczenie

Chyba niewiele osób lubi swojego przełożonego. Ci, którzy darzą go sympatią i szacunkiem to prawdziwi szczęściarze. Niemal każdy miał już do czynienia z niezbyt miłym szefem. A strach przed nim działa raczej paraliżująco niż motywująco.

Zatem, aby zmotywować pracowników ważna jest komunikacja. Rozmowa tutaj pełni kluczową rolę. Warto pochwalić pracowników za świetnie wykonaną pracę, a jednocześnie można skrytykować pod warunkiem, że krytyka będzie konstruktywna.

Pracownik powinien móc porozmawiać z przełożonym i wiedzieć, że może na niego liczyć. Warto zatem stworzyć odpowiednią atmosferę w zespole. Tutaj nie chodzi o koleżeństwo, ale wzajemny szacunek.

Wyjazd integracyjny – zabawa dla wszystkich pracowników

W sytuacji, gdy jest duże natężenie pracy, warto dodatkowo zachęcić pracowników. Zatem ich trud można nagrodzić, obiecując po wykonaniu danego projektu np. wyjazd integracyjny, który będzie sponsorować firma. Dzięki niemu pracownicy będą mogli odpocząć, a jednocześnie odstresować się. Trzeba tutaj zadbać o miłą atmosferę i wiele atrakcji.

Można także wymyślić motyw przewodni, w postaci Dzikiego Zachodu. Atmosfera musi być niewątpliwie luźna. Warto również pomyśleć o foto budce, dzięki której można zachować wspomnienia. Tak zmotywowani pracownicy na pewno zwiększą jeszcze swoją efektywność.

Jednak nim to nastąpi, a wiadomo, że zmęczenie robi swoje, należy organizm wzmocnić. Zamiast kawy można dla zespołu kupić energy drinki o różnych smakach. Warto jednak znać konsekwencje sięgania w nadmiarze po napoje energetyczne. Skutki takiego postępowania mogą odbić się na samopoczuciu.

Zatem, jak wygląda relacja napoje energetyczne a zdrowie? Zawierają one witaminy z grupy B, zapewniają one lepszą koncentrację, ale i dodają energii. Stąd, gdy czeka nas intensywny dzień, to niewątpliwie szklanka napoju nie zaszkodzi, a na pewno wzmocni ciało i umysł.

Bo zdrowie jest najważniejsze

Ostatnio bardzo modne stały się pakiety opieki zdrowotnej. Warto zatem dla pracowników i ich rodzin wykuć prywatny pakiet medyczny. Nie jest on wcale drogi, a jednocześnie sprawia, że dostęp do lekarzy specjalistów jest łatwy.

Nie trzeba też stać w długich kolejkach, czy czekać miesiącami na wizytę. Również badania profilaktyczne będą za darmo, co również sprawi, że pracownicy będą bardziej dbać o swoje zdrowie. Nie będą również musieli brać wolnego, aby dostać się do lekarza. Taka motywacja jest bardzo skuteczna.

Ego, cel motywacja

Praca powinna być dostosowana do umiejętności pracowników. Warto jednak stawiać przed nimi cele, do których powinni dążyć. Jeżeli je realizują warto ich chwalić. Pochwała przed zespołem to na pewno coś miłego.

Należy także pokazać pracownikowi jak duże znaczenie ma dla firmy. Tutaj trzeba zadbać także o ego i wzmocnić poczucie własnej wartości. Gdyż zmotywowani pracownicy bardziej się starają i z większą satysfakcją podchodzą do swojej pracy.

Atmosfera w grupie to podstawa. Praca musi być zespołowa, dzięki temu można osiągnąć najlepsze wyniki. Warto zatem dodatkowo zmotywować pracowników, a jednocześnie rozluźnić nieco atmosferę.

Ciekawym pomysłem są napoje energetyczne z logo, gdzie można umieścić poza logo firmy, także śmieszne cytaty, a nawet teksty motywacyjne. Napoje energetyczne reklamowe można także rozdawać podczas konferencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here