Czym dokładnie zajmuje się grafik komputerowy?

Lubisz i potrafisz rysować? Twoja wyobraźnia nieustannie tworzy kolejne obrazy i sceny, które chcesz przenieść na papier? Jesteś osobą kreatywną i tworzenie to Twoje drugie “ja”? Jeśli tak, powinieneś zastanowić się nad pracą jako grafik komputerowy.

Czym jest grafika komputerowa?

Grafika komputerowa to dziedzina, która łączy informatykę ze sztuką. Jest dziś nieodłącznym elementem każdej branży. Nie można się bez niej obejść w żadnej pracy. Jest potrzebna zarówno wielkim korporacjom, średnim firmom i małym przedsiębiorstwom. Służy tworzeniu reklam, banerów czy logotypów. Z grafiką komputerową mamy do czynienia na co dzień. Jest to więc także rynek, który stale poszukuje pracowników. Grafik komputerowy nie może narzekać na problemy z szukaniem pracy, a przy tym wykonuje bardzo ciekawy, kreatywny zawód. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na popularny kurs grafiki komputerowej uczący obsługi Photoshopa i InDesign. Jeśli zdecydowałbyś się na wykonywanie pracy grafika, musisz przygotować się także na różnego rodzaju zadania. Twoja praca może być ściśle związana z szerszą kampanią marketingową firmy. A to między innymi Twoim zadaniem będzie tworzenie spójnego wizerunku przedsiębiorstwa. Dobrze więc połączyć umiejętności artystyczne z wiedzą marketingową, szczególnie tą dotyczącą budowania marki.

Czym dokładnie zajmuje się grafik komputerowy?

Informatyka połączona ze sztuką brzmi dobrze. Jeśli zachęciłem Cię do głębszych rozmyślań nad Twoją przyszłością jako grafika komputerowego, to zostań jeszcze chwilę ze mną. Teraz postaram się przybliżyć Tobie, czym dokładnie mógłbyś się zajmować.

Tworzenie reklam

To bardzo ogólne określenie. W tym przypadku grafik jest artystą i marketingowcem w jednym. Jego zadaniem jest tworzenie grafik reklamowych, czy banerów. Jest odpowiedzialny za wizualny aspekt strony internetowej firmy i stron w mediach społecznościowych. Tutaj liczy się oczywiście atrakcyjność reklamy dla oka, ale nie mniej istotnym aspektem jest konsekwencja w budowaniu marki. Należy także pamiętać, że na takim stanowisku będziesz współpracować z innymi osobami odpowiedzialnymi za marketing, na przykład z copywriterem. Firmy często zgłaszają się do grafików, żeby nieco odświeżyć swój wizerunek.

Ilustracje

Grafik komputerowy to także ilustrator. Będziesz tworzyć rysunki w specjalnych programach, które później mogą zostać wykorzystane jako symbol marki czy okładka książki. Ilustracje wymagają od Ciebie bardzo kreatywnego podejścia, szczególnie przy tworzeniu okładek. Najlepiej gdybyś zapoznał się z książką i zaprojektował okładkę oddającą wnętrze produktu. To wiąże się także z dobrym interpretowaniem treści powieści, tak by Twoja ilustracja jak najlepiej ją opisała nie używając słów.

Grafiki 3D

To chyba najbardziej wymagający rodzaj grafiki komputerowej. Tworzenie trójwymiarowych modeli wymaga nie lada umiejętności. Modele stworzone tą metodą są później wykorzystywane w animacjach. Możemy je oglądać w bajkach, reklamach czy grach wideo. Grafik 3D tworzy szkielet trójwymiarowych modeli. Rezultatem jego pracy jest więc siatka połączonych ze sobą linii. Dopiero specjalista od tworzenia grafiki 3D tworzy wypełnienia do struktur wykonanych wcześniej przez grafika 3D. Efekty takich prac potrafią być niesamowicie spektakularne i jednocześnie bardzo złożone, tak jak na przykład w przypadku gier komputerowych.

Web design

Tak, tworzenie stron internetowych to też element grafiki komputerowej. Jako web designer byłbyś odpowiedzialny za tworzenie szaty graficznej stron internetowych. To znaczy, że projektowałbyś interfejs witryny tak, by był ładny, ale i przejrzysty oraz funkcjonalny. Podobnie jak w przypadku tworzenia reklam, tutaj także musiałbyś współpracować z innymi.Z pewnością współpracowałbyś z informatykami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie strony.

Operator DTP

Jako operator DTP jesteś odpowiedzialny za wygląd wydrukowanego tekstu. Innymi słowy Twoim zadaniem jest odpowiednie sformatowanie tekstu tak, aby był estetyczny i czytelny. Wiąże się to również z dodawaniem zdjęć wewnątrz artykułu. Musisz dobrać odpowiednią czcionkę czy kolor liter. Zdecydować co uwydatnić tak, by czytelnik zwrócił na to uwagę. W pracy operatora DTP istotną rolę odgrywają umiejętności redaktorskie oraz oczywiście zmysł estetyczny. Jeśli chcesz zobaczyć przykład rezultatu pracy operatora DTP, kup popularną gazetę, na przykład o modzie.

Specjalista od Photoshopa

Photoshop to dziś nieodłączne narzędzie pracy grafika.

Zadbaj o dobry sprzęt komputerowy, jeśli zależy Ci na komforcie pracy.

Przyjdzie Ci współpracować z fotografem, którego zdjęcia będziesz poddawał obróbce.

Twoim zadaniem będzie sprawić, by sfotografowana osoba wyglądała jak najkorzystniej oraz by stworzyć spójną szatę wizualną dla wszystkich wykorzystywanych zdjęć.

Zmiana barw fotografii, światła, kontrastu, odcieni i tak dalej, będzie Twoją codziennością.

To bardzo kreatywna i twórcza praca.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij