Zakaz konkurencji – na czym polega?

Często słyszy się o umowach, w których zawarta jest klauzula o tzw. zakazie konkurencji, które konstruowane są przez prawnika od prawa pracy, współpracującego z określoną firmą. Może on dotyczyć rozmaitych branż i ma chronić przede wszystkim przed dostaniem się w ręce konkurencji unikalnych receptur, badań, czy projektów. Jaka jest jednak jego istota od strony prawnej?  

Zakaz konkurencji – czego może dotyczyć?

Przede wszystkim zakaz konkurencji może dotyczyć okresu, kiedy pracownik zatrudniony jest w danej firmie. W tym względzie taka umowa może być zawarta z każdym pracownikiem. Jednak taki zakaz może obowiązywać również po ustaniu stosunku pracy.

Jednak w tym drugim przypadku dotyczy jedynie osób, które mają dostęp do ważnych informacji firmowych, które mogłyby zostać wykorzystane na drodze nieuczciwej konkurencji przez firmy działające w tej samej branży.

Sprawami dotyczącymi zakazu konkurencji zajmuje się kancelaria. Prawo pracy określa, że zarówno pracownik, jak i pracodawca może się w tej kwestii domagać odszkodowania od drugiej strony.

W takich sprawach sądowych adwokat od prawa pracy ma za zadanie udowodnić, że zakaz konkurencji został naruszony bądź zachowany, w zależności od strony jaką reprezentuje w sprawie.

Wszelkie kwestie sporne dotyczące stosunku pracy rozwiązuje prawo pracy. Porady w tym zakresie mogą także uchronić przed sprawą sądową, np. poprzez zaproponowanie zawarcia ugody.      

Jak wygląda umowa o zakazie konkurencji? 

Każdy pracownik bezwzględnie musi wiedzieć, że umowa o zakazie konkurencji musi być bezwzględnie zawarta na piśmie, inaczej jest nieważna, na co uczula adwokat od prawa pracy. Niemniej jednak taka umowa może być zawarta w dwojaki sposób, jako jeden z paragrafów w umowie o pracę, bądź całkiem osobna umowa.

Oczywiście musi być odręcznie podpisana zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Dodatkowo w takiej umowie powinien się znaleźć zapis o obszarze, którego dotyczy zakaz konkurencji, aby pracownik miał pełną świadomość tego, co zostanie już uznane za złamanie zakazy konkurencji, nazywanym potocznie umową lokalnościową.     

Zasady przyznawania odszkodowania pracownikowi z zakazem konkurencji

Pracownik, którego obowiązuje zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy, otrzymuje z tego tytułu odszkodowanie od pracodawcy za cały okres trwania zakazu.

Może być on wypłacony jednorazowo w zryczałtowanej formie lub miesięcznych ratach. Taka kwota nie może być niższa niż 25% miesięcznego wynagrodzenia otrzymywanego, w trakcie trwania umowy o pracę, co określa prawo pracy.

Porad w zakresie ubiegania się o odszkodowanie od pracodawcy, kiedy w umowie nie została określona kwota odszkodowania udziela prawnik od prawa pracy. Może się bowiem zdarzyć taka sytuacja, co nie oznacza, że umowa o zakazie konkurencji jest nieważna, o czym należy pamiętać. Przepisy określają, że w takiej sytuacji pracownikowi należy się minimalne odszkodowanie zapisane w ustawie i o takie może się ubiegać. 

Postępowanie w przypadku złamania zakazu konkurencji 

Jeśli pracownik będący w stosunku pracy złamie zakaz konkurencji umyślnie, może zostać zwolniony ze skutkiem natychmiastowym bez wypowiedzenia, z winy pracownika, co określa prawo pracy. Porad w zakresie udowodnienia niezawinionego złamania zakazu udziela kancelaria prawa pracy.

W przypadku nieumyślnego złamania zakazu pracodawca może nałożyć na pracownika karę pieniężną w wysokości adekwatnej do wyrządzonej szkody, jednak nie większą niż trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia.

Trzeba nadmienić, że z tytułu umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy pracownik nie otrzymuje żadnych gratyfikacji finansowych, chyba, że takie zapisy zostały zawarte w stosownej umowie.  

Zakaz konkurencji może dotyczyć wielu branż, np. dziennikarzy pracujących w określonych mediach. Długość zakazu konkurencji po rozwiązaniu umowy o pracę, jest określony w umowie. Może wynosić zarówno pół roku rok, jak i kilka lat.

Należałoby jeszcze dodać, że umowa o zakazie konkurencji jest dobrowolna, jednak jak wiadomo jej niepodpisanie może się wiązać z rezygnacją pracodawcy, co do zawarcia umowy o pracę.

Umowa o zakazie konkurencji może być również zawarta w dowolnym momencie obowiązywania umowy o pracę, o czym przypomina prawnik od prawa pracy, choć w przypadku umów na czas określony, najczęściej zawierana jest razem z nową umową.

Jej zawarcie może być związane np. z awansem pracownika, który wiąże się z jego dostępem do informacji poufnych w firmie, które nie powinny dostać się w ręce konkurencji. W przypadku złamania zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy, kiedy wypłacone zostało już odszkodowanie, pracodawca może żądać jego zwrotu.  

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij