skarbówka

Wezwanie z urzędu skarbowego? Poznaj powody dlaczego je otrzymałeś, co ci grozi i jak uniknąć problemów w przyszłości

Otrzymanie poleconego pisma z urzędu skarbowego dla wszystkich jest stresujące. Kiedy już przebrniesz przez przytoczone podstawy prawne, dojdziesz do meritum, czyli powodu wezwania. Nie zawsze musi dotyczyć ono poważnych uchybień, a najczęściej dotyczy drobnych niedopatrzeń. I choć urząd skarbowy ma czarny PR, to jednak nie należy się go obawiać, a starać się po prostu gromadzić wszystkie dokumenty, by w razie konieczności możliwe było szybkie wyjaśnienie sprawy. Zatem poznaj powody, dlaczego możesz otrzymać wezwanie. Powiemy także co może Ci grozić za niestawiennictwo, czy nieprawidłowości, a także jak uniknąć problemów.

Po pierwsze: powody wezwania. Poznaj je wszystkie

podatkiJest kilka powodów, dlaczego możesz być wezwany do urzędu skarbowego. Pierwszym z nich jest złożenie wyjaśnień. Najczęściej dotyczy to nieścisłości w naszych dokumentach podatkowych i może dotyczyć drobnego niedopatrzenia. Trzeba wiedzieć, że w przypadku popełnienia błędu nieświadomie mamy zawsze szansę jego naprawienia i niekoniecznie otrzymamy karę. Urząd może wezwać Cię także do złożenia zeznań, jeśli toczy się postępowanie podatkowe. Może również poprosić Cię o przedłożenie dokumentów czy wykonanie innej czynności, np. zapłatę zaległych należności. Trzeba wiedzieć, że na wezwanie nie trzeba się stawiać osobiście, jeśli ma się pełnomocnika, który ma stosowne upoważnienie. Może nim być nie tylko doradca podatkowy, ale również księgowy z biura rachunkowego. Jeśli swoje finanse firmowe lub prywatne powierzasz takiej instytucji, to ma ona pełną wiedzę na ich temat. W związku z tym księgowy jest najlepszą osobą do kontaktu z urzędem skarbowym w razie potrzeby.

Po drugie: czy zawsze wymagany jest kontakt twarzą w twarz z urzędnikiem

Trzeba wiedzieć, że w przypadku czynności sprawdzających niekoniecznie musimy fizycznie stawiać się w urzędzie. Jeśli kontakt został zainicjowany poprzez adres e-mail lub telefon, to możemy wysłać odpowiedź korespondencyjnie, albo w formie tradycyjnej albo elektronicznej. Ta druga jest bardziej rekomendowana, tym bardziej że do wyjaśnień można dołączyć, a nawet trzeba stosowne dokumenty. Oczywiście takie dane są wrażliwe, dlatego koniecznie trzeba pamiętać o zabezpieczeniu wiadomości poprzez szyfrowanie. Dzięki temu mamy pewność, że dokumenty nie zostaną przechwycone przez osoby do tego niepowołane. Ta forma kontaktu jest rekomendowana w dobie koronawirusa. Zatem należy skontaktować się z urzędem i przesłać potrzebne dokumenty drogą elektroniczną. Na piśmie z urzędu widnieje konieczność stawienia się w ciągu 7 dni, co może oznaczać również nawiązanie kontaktu z urzędem. W okresie epidemii urząd skarbowy nie będzie nakładał kar na tych, którzy nie stawią się osobiście, jednak trzeba nawiązać kontakt. Warto przypomnieć, że w normalnych warunkach kara za brak stawiennictwa wynosi maksymalnie 2,8 tys. zł, choć może być niższa. Oczywiście można się od niej odwołać w ciągu tygodnia od jej otrzymania, a taki wniosek jest rozpatrywany przez urząd. Można nie stawić się z powodu ważnego powodu takiego jak choroba, jednak i tu trzeba przedłożyć stosowne dokumenty takie jak zwolnienie lekarskie. Wtedy, mówimy tu oczywiście o standardowych warunkach pracy urzędu skarbowego poza epidemią, zostanie wyznaczony nowy termin stawiennictwa.

Po trzecie: różnice między kontrolą podatkową i czynnościami sprawdzającymi

urząd skarbowyPrzedsiębiorcy otrzymując korespondencję z urzędu najbardziej boją się zapowiedzianej kontroli. Jednak można się do niej odpowiednio przygotować. Na pewno trzeba udostępnić księgi rozrachunkowe. Urzędnik może sprawdzać je na miejscu bądź w uzasadnionych przypadkach zabrać ze sobą do urzędu. W przypadku kontroli warto również mieć wydrukowaną książkę kontroli w której urzędnik będzie dokonywał wpisów. Oczywiście może mieć ona również formę elektroniczną. Jednak jest ona konieczna w jednej z dwóch wymienionych form. Tutaj również wpisuje zakres kontroli i zalecenia pokontrolne. Ich realizacja jest sprawdzana przy następnej wizycie urzędnika. Czynności sprawdzające mogą dotyczyć terminowości wpłacania podatków, zarówno CIT, VAT, jak i składek na ZUS. Jeśli pojawi się jakiś błąd możemy zostać wezwani do wyjaśnienia. Możemy go od razu naprawić i uregulować zaległe opłaty. Organ nie musi nałożyć na nas dodatkowej kary, jeśli błąd był niezawiniony. Grzywna za wykroczenie skarbowe w minimalnym wymiarze wynosi 260 zł. Z kolei maksymalna kara za przestępstwo skarbowe to 25 mln zł. Wartość graniczna pomiędzy wykroczeniem, a przestępstwem wynosi w 2020 roku 13 tys. zł. Mandat karny nałożony przez urząd nie może być wyższy niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku podatkowym. W przypadku wyroku nakazowego w postępowaniu skarbowym grzywna może wynieść dziesięciokrotność minimalnego wynagrodzenia.

Po czwarte: jak uniknąć problemów w przyszłości?

Aby uniknąć problemów z urzędem skarbowym przede wszystkim księgowość firmy należy powierzyć profesjonalnemu księgowemu, najlepiej jeśli jest to renomowane biuro rachunkowe MDA w Mysłowicach. Wtedy nie będzie problemu z niezapłaconymi na czas podatkami. W razie konieczności księgowy może również reprezentować firmę przed urzędem skarbowym.

Wezwanie do urzędu skarbowego nie musi oznaczać poważnych problemów. Warto jednak bardzo dokładnie prowadzić księgowość, a w przypadku osób prywatnych gromadzić na serwerze zeznania podatkowe, a także dodatkowe umowy, czy faktury. Dzięki temu wszelkie wątpliwości np. dotyczące nadpłaty w zeznaniu rocznym zostaną szybko rozwiane.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij