Realne koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to doskonały sposób na osiąganie wysokich dochodów. Ponadto, taka opcja wiąże się z niezależnością i znacznie większą swobodą niż w przypadku pracy na etacie. Niestety, generuje też pewne koszty i warto wiedzieć, że części z nich nie da się uniknąć. Podpowiadamy, jakie wydatki wiążą się z prowadzeniem własnej firmy.

Prowadzenie działalności gospodarczej a podatki

Każdy przedsiębiorca musi się liczyć z koniecznością rozliczania z urzędem skarbowym. Jednak w odróżnieniu od pracowników na etacie osoby prowadzące działalność mają pewien wpływ na wysokość podatków, a także częstotliwość ich opłacania. Mogą korzystać z kilku form opodatkowania, a są to:

  • rozliczenie na zasadach ogólnych – jest to forma opodatkowania opierająca się na skali podatkowej. Ostateczna stawka jest uzależniona od wysokości osiąganych dochodów. W przypadku nieprzekroczenia 120 tysięcy złotych rocznie jest to 12%, przekroczenie tej kwoty oznacza stawkę na poziomie 32%. Warto dodać, że dochody do 30 tysięcy złotych są zwolnione z podatku.
  • podatek liniowy – w tym wypadku stawka wynosi 19% i jest niezależna od wysokości dochodów. Taka opcja nie pozwala na wykorzystanie kwoty wolnej od podatku i sprawdza się w przypadku firm przynoszących duże zyski i generujących wysokie koszty.
  • ryczałt – w tym wypadku wysokość należności jest uzależniona od przychodu, a nie od dochodu. Stawka ryczałtu jest uzależniona od charakteru prowadzonej działalności i siłą rzeczy nie pozwala na uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu.

Składki na ZUS

Składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne stanowią jedno z największych obciążeń dla każdego przedsiębiorcy. Wysokość tych pierwszych jest uzależniona od wybranej formy opodatkowania. W przypadku składek społecznych świeżo upieczeni przedsiębiorcy mogą liczyć na spore udogodnienia. Przykładowo, osoby rozpoczynające swoją działalność mają możliwość skorzystania z ulgi na start, która zwalnia z konieczności opłacania składek społecznych przez pierwsze pół roku. Przez kolejne dwa lata przedsiębiorca może korzystać z tzw. małego ZUS-u, co oznacza znacznie niższe składki społeczne. Ponadto, wiele osób prowadzących własną działalność rezygnuje z opłacania ubezpieczenia chorobowego. Należy, pamiętać, że zatrudnianie pracowników wiąże się z obowiązkiem opłacania za nich składek na ZUS oraz zaliczek na podatek.

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się też z dużym przywilejem w postaci możliwości zaliczania dodatkowych kosztów uzyskania przychodu. Jak wspomniano powyżej rozwiązanie to nie jest niestety dostępne w przypadku firm rozliczanych na zasadzie ryczałtu. W kosztach uzyskania przychodu można uwzględniać zakup różnych produktów lub korzystania z konkretnych usług. Co ważne, muszą być one związane bezpośrednio z charakterem prowadzonej działalności. Najczęściej, tego typu koszty to:

  • usługi księgowe – większość przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z wiedzy i doświadczenia profesjonalnych biur rachunkowych. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć wielu kosztownych pomyłek,
  • opłaty związane z lokalem, w którym znajduje się firma,
  • płatności za Internet – w przypadku firm, warto stawiać na atrakcyjne rozwiązania biznesowe, takie jak światłowód INEA. Jest to opcja zapewniająca dostęp do szybkiego i stabilnego łącza, które będzie w stanie obsłużyć dużą liczbę urządzeń,
  • wydatki związane z marketingiem i promocją,
  • zakup sprzętu i wyposażenia lokalu,
  • raty leasingowe – wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup samochodu w leasingu.

Podsumowując, prowadzenie działalności wiąże się z wieloma kosztami. Najważniejsze z nich to podatki na rzecz US oraz składki na ZUS. W zależności od skali prowadzonej działalności realny koszt prowadzenia firmy może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. W przypadku działalności jednoosobowych jest to zazwyczaj około 1,5-2 tys. złotych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij