Prawa, ułatwienia dla mam wracających do pracy. Co oferują pracodawcy matkom po urlopach macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym

Prawa, ułatwienia dla mam wracających do pracy. Co oferują pracodawcy matkom po urlopach macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym?

Od lat demografowie biją na alarm. W naszym kraju rodzi się coraz mniej dzieci, politycy tworzą specjalne Komisje Rodziny, a rodzice małych dzieci zastanawiają się, jak pogodzić pracę z wychowaniem pociech. Problem powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim dotyczy przede wszystkim kobiet i każda matka, która przez to przeszła wie, ile stresu i wysiłku pogodzenie tych dwóch ról ze sobą wymaga. Warto wiedzieć, że przez jakiś czas po powrocie do pracy, mama może liczyć na pewne ułatwienia ze strony pracodawcy.

Jakie ułatwienia dla matek gwarantuje Kodeks Pracy?

Każda kobieta wracająca do pracy z urlopu rodzicielskiego lub macierzyńskiego powinna być świadoma swoich praw. To, jakie ułatwienia przysługują mamom małych dzieci, wynika z Kodeksu Pracy, ponadto prawa matek wracających do pracy porusza blog mamawpracy.pl. Coraz częściej można się spotkać także z tym, że pracodawcy wychodzą naprzeciw potrzebom młodych rodziców i zapewniają im dodatkowe udogodnienia, o których napiszemy w dalszej części artykułu.

Polskie prawo gwarantuje mamom małych dzieci możliwość karmienia piersią. Jeśli po powrocie do pracy na pełen etat kobieta nadal karmi swoje dziecko naturalnie, to przysługuje jej prawo do dwóch półgodzinnych przerw. W przypadku karmienia dwóch dzieci przerwy te są wydłużane do 45 minut, a na wniosek pracownicy można je ze sobą połączyć, co daje możliwość skrócenia dnia pracy o godzinę, lub nawet półtorej. W przypadku powrotu do pracy na część etatu, ale nie mniej niż 6 godzin, przysługuje tylko jedna przerwa.

Poza przerwami na karmienie, kobieta wracająca do pracy musi zostać przyjęta na to samo stanowisko, które zajmowała przed ciążą lub równorzędne, jeśli w firmie zaszły jakieś zmiany. Jednak zmiana stanowiska nie może wiązać się ze zmniejszeniem wynagrodzenia. Ponadto pracownice zarówno w czasie ciąży, jak i te karmiące piersią nie mogą wykonywać uciążliwych prac, szkodliwych dla zdrowia, ani niebezpiecznych. Pracodawca musi zatem zadbać o odpowiednie warunki pracy dla kobiety w tym szczególnym czasie. Warto również wiedzieć, że matka dziecka do momentu ukończenia przez nie 4 roku życia nie może być delegowana do pracy poza miejscem stałego zatrudnienia, ani też pracować w godzinach nadliczbowych bez wyrażenia na to osobistej zgody.

Co oferują pracodawcy matkom po urlopach macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym?

Niektórzy pracodawcy sami starają się wesprzeć świeżo upieczone mamy w powrocie do aktywności zawodowej. Większe firmy otwierają żłobki przyzakładowe, które są przez nie dofinansowywane, ale nie tylko. Wśród różnych benefitów dość często pojawiają się takie rozwiązania, jak elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej, czy prawo do dodatkowego urlopu. Niektóre firmy zapewniają swoim pracownicom specjalne pomieszczenie do karmienia dziecka w komfortowych warunkach. Trzeba niestety zauważyć, że w dalszym ciągu starania te nie są na tyle efektywne, aby widocznie wpłynąć na dzietność w naszym kraju.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij