Poznaj przebieg rozprawy sądowej w punktach

Istnieje wiele losowych sytuacji, które mogą sprawić, że będziesz musiał pojawić się na procesie cywilnym w charakterze pozwanego lub powoda (czyli osoby, która pozywa). Na co powinna być przygotowana strona procesu? Z poniższego artykułu dowiesz się jak wygląda przebieg rozprawy sądowej w punktach.

Przebieg rozprawy sądowej w punktach – 1. Jak zachować się po wejściu do budynku?

Warto zaznaczyć, że już po przekroczeniu progu sądowego budynku, zaczynają obowiązywać pewne normy i przepisy. Przy wejściu ochrona gmachu może poprosić odwiedzających o wylegitymowanie się dowodem osobistym, a także przejście przez bramkę wykrywającą metale. Na terenie budynku obowiązuje bezwzględny zakaz palenia oraz wnoszenia:

 • broni palnej, miotaczy gazu i paralizatorów elektrycznych (poza upoważnionymi do ich noszenia na terenie sądu),
 • przedmiotów i narzędzi niebezpiecznych, takich jak noże, siekiery, łomy, kije bejsbolowe, piły spalinowe itp.,
 • materiałów żrących, łatwopalnych, cuchnących, alkoholu oraz płynów w butelkach szklanych, słoikach, puszkach, termosach, dzbankach,
 • innych przedmiotów i substancji, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz dla mienia.

W czasie pandemii dodatkowo każda osoba przebywająca na terenie sądu musi mieć prawidłowo założoną maseczkę (przykrywającą nos i usta) oraz poddać się zmierzeniu temperatury ciała.

Przebieg rozprawy sądowej w punktach – 2. Wywołanie i Twoje miejsce na sali

Kolejnym etapem przygotowania do przebiegu rozprawy sądowej jest znalezienie właściwej sali. Rozpiska na dany dzień znajduje się w tzw. wokandzie, strony postępowania mogą odczytać z niej nazwiska stron i numer sali. Warto podkreślić, że nigdy nie należy wchodzić na salę rozpraw bez wywołania.

Po wywołaniu należy usiąść na właściwym miejscu – stojąc na wprost sędziego pozwani powinni zająć miejsce w ławie po lewej stronie, natomiast powodzi – po prawej. Świadkowie oraz wolni słuchacze siadają w miejscu dla publiczności.

W następnej kolejności sąd poinformuje, że przebieg rozprawy sądowej będzie rejestrowany oraz zapyta czy strony postepowania podtrzymują chęć rozstrzygnięcia sporu przed sądem.

Przebieg rozprawy sądowej w punktach – 3. Obowiązki strony postępowania

Sędzia jest osobą, która pilnuje porządku przebiegu rozprawy sądowej, dlatego głównym zadaniem zgromadzonych jest stosowanie się do jego poleceń. Należy również:

 • udzielać odpowiedzi na pytania zgodnie z prawdą i stanem aktualnej wiedzy,
 • zachowywać kulturę osobistą,
 • zwracać się do sądu sformułowaniem Wysoki Sądzie.

Przebieg rozprawy sądowej w punktach – 4. Prawa strony postępowania

W przebiegu rozprawy sądowej sąd informuje strony postępowania o ich uprawnieniach i obowiązkach. Każdy powód oraz pozwany mogą:

 • składać wnioski dowodowe,
 • wygłosić swoje stanowisko na koniec postępowania,
 • żądać od świadka przyrzeczenia o mówieniu prawdy i dawaniu wyczerpujących odpowiedzi, w oparciu o jego stan wiedzy,
 • złożyć wniosek o sporządzenie i doręczenie przez Sąd pisemnego uzasadnienia orzeczenia, które zostanie wydane w sprawie,
 • odwołać się od wydanego orzeczenia.

Masz dodatkowe pytania dotyczące tego, jak wygląda przebieg rozprawy sądowej? A może potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w sprawie, w której jesteś stroną postępowania? Zgłoś się do kancelarii adwokackiej ZS Adwokaci: https://zsadwokaci.pl/. Specjaliści od prawa karnego chętnie zaopiekują się Twoją sprawą i wyjaśnią wszelkie niejasne zasady dotyczące przebiegu rozprawy sądowej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij