Konsekwencje rozliczenia podatku z Niemiec po terminie

Każda osoba legalnie zatrudniona na terenie Niemiec ma obowiązek rozliczenia się z tamtejszym urzędem skarbowym. To czynność, której nie warto zostawiać na sam koniec, ponieważ za każdy dzień opóźnienia grożą konsekwencje. Dodatkowo odkładanie złożenia zeznania podatkowego na późniejszy termin sprawia, że ewentualny zwrot środków dostaniesz najwcześniej za kilka miesięcy od momentu wykonania tej czynności. Sprawdź, co trzeba zrobić, aby rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym, Finanzamt, oraz jakie kroki są podejmowane, gdy podatnik dokona tego obowiązku po terminie.

Rozliczenie podatku z Niemiec – najważniejsze informacje i terminy

Jeśli uzyskujesz dochód ze stosunku pracy w Niemczech, zapewne wiesz o tym, że masz obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w tym właśnie kraju. Co miesiąc Twój pracodawca odprowadza adekwatną wysokość środków z Twojej wypłaty, które są przeznaczane na opłatę odpowiednich podatków. Mimo tej czynności niemiecki urząd skarbowy musi zweryfikować, czy składane daniny nie były za niskie lub za wysokie. Dlatego konieczne jest złożenie deklaracji podatkowej przez każdą osobę legalnie zatrudnioną u zachodniego sąsiada Polski.

Ostateczny termin na rozliczenie podatku z Niemiec to 31 lipca roku następującego po roku podatkowym. W praktyce oznacza to, że jeśli chcesz złożyć zeznanie podatkowe za rok 2023, musisz to zrobić najpóźniej do 31 lipca 2023 roku. Oczywiście im szybciej rozliczysz się z Finanzamt, tym prędzej otrzymasz ewentualny zwrot środków. O czym należy pamiętać podczas przygotowywania deklaracji podatkowej? Przede wszystkim o dołączeniu najważniejszych dokumentów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na dwa egzemplarze – Lohnsteuerbescheinigung oraz zaświadczenie o dochodach w Polsce i UE/EWR. Pierwszy dokument to zaświadczenie o wynagrodzeniu oraz o odprowadzanym podatku. Pod koniec każdego przepracowanego w Niemczech roku powinieneś otrzymać takie świadectwo od pracodawcy (lub w momencie zakończenia współpracy). Kolejny z wymienionych dokumentów wypełnia się samodzielnie i następnie składa się go w odpowiednim urzędzie skarbowym w Polsce.

Wszystkie osoby legalnie zatrudnione u zachodniego sąsiada Polski mają obowiązek dostarczenia zeznania podatkowego w terminie. Dzięki otrzymanym informacjom niemieccy urzędnicy mogą obliczyć, czy składane przez Ciebie środki były odpowiednie. Jeśli okaże się, że odprowadzane kwoty przewyższały oczekiwane wpłaty, otrzymasz zwrot nadpłaconej kwoty. Może jednak zdarzyć się odwrotna sytuacja – w przypadku niedopłaty podatnik ma obowiązek wyrównać brakujące środki.

Jakie są konsekwencje przesłania deklaracji podatkowej po terminie?

Według zapisów znajdujących się w niemieckim prawie podatkowym, na każdego podatnika spóźniającego się ze złożeniem deklaracji, Finanzamt może nakładać stosowne kary. Niezwykle istotna kwestia dotyczy również faktu, że pomimo konsekwencji, które należy uregulować, na podatniku nadal ciąży obowiązek dostarczenia odpowiednich zeznań do niemieckiego urzędu skarbowego.

Dokładna kara, która obejmie spóźnialskiego, zależy od decyzji konkretnej instytucji. Warto jednak mieć świadomość, że im dłużej podatnik nie wywiąże się ze swojego obowiązku, tym kwota do zapłacenia w ramach konsekwencji będzie wyższa. Najczęściej stosowaną karą wobec niemieckich podatników są odsetki wyliczane na podstawie wysokości naliczonego podatku. Przeważnie wysokość odsetek oscyluje w okolicach 0,25% kwoty daniny za każdy miesiąc spóźnienia. Minimalna zapłata w okresie miesięcznym wynosi 25€, z kolei maksymalna to nawet zawrotna kwota 25 000€.

W zależności od konkretnej sytuacji finansowej danego podatnika, Finanzamt może na niego nałożyć również dodatkową karę pieniężną, którą należy uregulować oprócz wspomnianych wyżej odsetek. Przykładowo, jeśli ktoś nagminnie przekracza ostateczny termin na rozliczenie podatku z Niemiec, może liczyć się z grzywną w wysokości nawet 500€.

Wyjątkowo surowe konsekwencje czekają wszystkie osoby, które uchylają się od całkowitego opłacenia daniny. Według prawa podatkowego w Niemczech każda legalnie zatrudniona osoba ma obowiązek złożenia deklaracji. Za niepłacenie podatków u zachodniego sąsiada Polski grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat lub grzywna sięgająca kwoty nawet 10 000€.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij