Kody kreskowe – technologia optymalizująca procesy logistyki magazynowej
Technologia kodów kreskowych to nie nowość. Już ok kilkudziesięciu lat usprawnia procesy logistyki wewnętrznej w wielu sektorach gospodarki. Początkowo kody kreskowe znalazły zastosowanie w handlu, gdzie znacząco przyspieszyły proces obsługi Klienta przy punktach kasowych. Od kilkunastu lat kod kreskowy jest nieodłącznym elementem pracy w każdym magazynie czy centrum dystrybucji. Nie brakuje jednak przedsiębiorstw, które do dziś z kodów kreskowych nie korzystają. W tym artykule opowiemy jak kody kreskowe przyspieszają procesy magazynowe oraz na czym polega wdrożenie systemu opartego na tej właśnie technologii.
System kodów kreskowych wspierający procesy magazynowe.
Kody kreskowe w magazynie przyjmują formę systemu zarządzania magazynem klasy WMS (warehouse management system). Wdrożenie takiego systemu umożliwia automatyzację i informatyzację trzech podstawowych obszarów funkcjonowania magazynu: przyjęcie do magazynu, składowanie w magazynie oraz wydanie towaru poza magazyn. Poniżej przedstawiony zostanie wpływ wprowadzenie kodów kreskowych do każdego ze wspomnianych obszarów:
– przyjęcie towaru do magazynu: kody kreskowe umożliwiają łatwą identyfikację każdej najmniejszej, ale policzalnej jednostki towaru. System klasy WMS (inaczej nazywany systemem kodów kreskowych w magazynie) może generować tak zwane numery rejestracyjne, które stanowią rejestrację pojedynczej jednostki towaru. Istnieje również możliwość wykorzystania numerów kodowych nadanych danej jednostce towaru przez jego Dostawcę.
– składowanie towaru w magazynie: w procesie składowania system kodów kreskowych (system WMS) dobiera optymalne miejsce do zeskładowania danej partii towaru biorąc pod uwagę zdefiniowane wcześniej parametry takiej jak waga produktów i dopuszczalna waga miejsc odkładczych, częstotliwość rotacji, daty przydatności do spożycia i wiele, wiele innych, definiowanych zgodnie z wymaganiami danego Klienta.
– wydanie towaru z magazynu: system kodów kreskowych umożliwia szybkie przygotowanie towaru do wysyłki z magazynu do Klienta końcowego poprzez usprawnienie jego kompletacji (na przykład poprzez zastosowanie różnorodnych algorytmów kompletacji), ale również wspiera i automatyzuje proces nadawania paczek za pośrednictwem firm kurierskich, na przykłada dobierając najlepsze opakowania zbiorcze, czy wspierając proces przygotowania etykiet kurierskich, czy etykiet logistycznych zgodnych ze standardem GS1.
Jakie elementy systemu kodów kreskowych są niezbędne do jego właściwego funkcjonowania?
Informatyczny system oparty o technologię kodów kreskowych potrzebuje kilku elementów, które zapewnią jego ciągłą i efektywną prace. Najważniejszym jest osprzęt informatyczny zapewniający: wydruk etykiet samoprzylepnych z kodami (drukarki etykiet), odczyt kodu kreskowego (czytniki kodów lub kolektory danych dla wsparcia operatorów). Oprócz tych elementów warto, aby magazyn, który zostanie wsparty kodami kreskowymi był w odpowiedni sposób oznakowany (oznakowanie regałów magazynowych). Tak przygotowany magazyn będzie na pewno obszarem generowania przewagi nad konkurentami.