jak rozliczyć kryptowaluty

Jak rozliczyć kryptowaluty?

Coraz więcej osób inwestuje w rynek kryptowalut. Cóż, rzecz jasna ryzyko strat jest dużo, ale trzeba przyznać, że są osoby, które na tym zarabiają. A skoro o zarobkach mowa, to oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że kryptowaluty trzeba rozliczać z fiskusem, czyli musicie zapłacić podatek. Dziś podpowiemy, jak jak wygląda rozliczenie.

Rozliczenia kryptowalut – to musisz wiedzieć!

Każdy podatnik, który kupuje i sprzedaje kryptowaluty musi wiedzieć, że do 2 maja ma czas na złożenia rocznego zeznania podatkowego. Trzeba to zrobić w formularzu PIT-38 i jest to koniczne. Jeżeli tego nie zrobicie, to możecie otrzymać wysoką karę. Pamiętajcie jednak, że obowiązek rozliczenia zakupu i sprzedaży wirtualnej waluty dotyczy nie tylko osób, które zarobiły na sprzedaży, ale też tych, którzy kupili kryptowaluty. Zasadniczo przepisy w tym temacie są dosyć jasne. Otóż wymiana jednej kryptowaluty na inną nie stwarza obowiązku podatkowego i tutaj nie ma znaczenia czy dokonaliście jej na giełdzie czy jednostkowo. Ale jeżeli kupicie wirtualne pieniądze, a następnie wymienicie je na prawny środek płatniczy, czyli tradycyjne pieniądze, choćby na giełdzie, w kantorze lub na wolnym rynku, to taki obowiązek już istnieje. Przychody powstają również w przypadku zapłaty walutami wirtualnymi za towary lub usługi. Zatem, aby nie popełnić błędu czy też w razie jakiekolwiek wątpliwości, warto udać się do biura księgowego w Legnicy. Tam uzyskacie fachową pomoc, wszak brak wiedzy nie zwalnia Was z odpowiedzialności, a co jak co, ale skarbówka potrafi nałożyć naprawdę wysoką karę. Istotne znaczenie ma także to, że zeznanie można złożyć zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. Oczywiście musi to nastąpić w urzędzie skarbowym właściwym dla Waszego miejsca zamieszkania. Podatek od przychodów związanych z kryptowalutami wynosi 19%.

Czym są koszty uzyskania przychodów w odniesieniu do kryptowalut?

Oczywiście trzeba też zdawać sobie sprawę jak duże znacznie ma samo zrozumienie terminu jakim są koszty uzyskania przychodów. W tym przypadku kosztami uzyskania przychodów ze sprzedaży wirtualnych pieniędzy są wszystkie udokumentowane wydatki, które podatnik ponosi za nabycie kryptowalut, ale też są to koszty związane z ich zbyciem, do których można zaliczyć np. zapłatę dla pośredników w sprzedaży czy wszelki inne prowizje. Są osoby, które pozyskują kryptowaluty w efekcie ich „kopania”. W takim przypadku za koszt uzyskania przychodów nie można uznać zakupu przeznaczonego do tego sprzętu elektronicznego czy kosztów zużycia energii. Niewątpliwie kosztem uzyskania przychodów nie są też inne wydatki związane z wymianą jednej waluty wirtualnej na inną.

rozliczanie kryptowalut

Czy istnieje obowiązek rozliczania się pomimo braku przychodów?

Tutaj pojawia się też pytanie, czy istnieje obowiązek rozliczenia się pomimo braku przychodów? Wyobraźcie sobie, że tak. A więc PIT-38 z kryptowalut musicie złożyć nawet, gdy nie uzyskacie żadnych zysków, a jedynie ponieśliście wydatki związane z ich zakupem. Natomiast w kolejnych latach będziecie mogli potrącić te koszty od podatku, oczywiście wtedy, gdy sprzedacie wirtualne pieniądze. Może wystąpić jeszcze jedna sytuacja. Jeżeli np. w danym roku kupowaliście i sprzedawaliście kryptowaluty, a kwota kupna przewyższyła przychody ze sprzedaży, to wtedy różnica przechodzi na kolejne lata, ale jednak należy się z niej rozliczyć. Jeżeli macie więc wątpliwości, jak rozliczyć się z kryptowalut, to koniecznie udajcie się do biura rachunkowego w Legnicy.

Gdy popełnicie błąd

Może się zdarzyć, że na skutek braku znajomości przepisów czy też zwykłego przeoczenia nie rozliczyliście się z wirtualnych pieniędzy. Co w takim przypadku musicie zrobić? Oczywiście musicie cofnąć się do tych rozliczeń i złożyć zeznania. Jeżeli nabyliście kryptowaluty w roku 2019, a spieniężyliście w 2021, czyli wymieniliście je na prawny środek płatniczy, to w zeznaniu powinniście ująć też wcześniejsze koszty nabycia. W ten sposób obniżycie podstawę opodatkowania. W zeznaniach za wcześniejsze lata należałoby więc wykazać nie tylko koszty zakupu kryptowalut, ale musicie też złożyć czynny żal, czyli musicie przyznać się do tego, że nie dopełniliście spoczywającego na Was obowiązku, ale jednak czujecie żal z powodu tej sytuacji. Jest wtedy duża szansa, że uniknięcie kary za niezłożenie zeznania w terminie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij