Czy można zapewnić bezawaryjną pracę pompowni ścieków? W jaki sposób to zrobić?
Efektywne odprowadzanie ścieków bez niespodzianek w postaci zatkania odpływów, czy cofania się nieczystości jest niezwykle ważne zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przedsiębiorstwach odprowadzających ścieki przemysłowe. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie bezawaryjnej lub w miarę bezawaryjnej pracy pompowni ścieków. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się czy jest to możliwe i w jaki sposób to zapewnić.
Dlaczego potrzebne są przepompownie ścieków?
W idealnych warunkach mamy do czynienia z grawitacyjnym systemem odprowadzania nieczystości, jednak czasami warunki terenowe nie pozwalają na zastosowanie takiego systemu kanalizacyjnego. W tym przypadku konieczny jest wybór kanalizacji ciśnieniowej. Może być to system jedno lub wielopompowy i bardzo ważne jest dobranie pomp z wirnikami przeznaczonymi do pompowania ścieków z różnymi rodzajami zanieczyszczeń. Oczywiście najistotniejsze znaczenie ma sprawność pomp w całym systemie. Konieczne jest dążenie do poprawy wskaźników energetycznych transportu ścieków, zwiększenia niezawodności pomp oraz zmniejszenia negatywnego oddziaływania systemu odprowadzania ścieków na środowisko.
Odpowiedni projekt wpływa na późniejszą bezawaryjność
Aby cały system odprowadzania nieczystości nie ulegał awariom istotne znaczenie ma odpowiedni projekt przepompowni ścieków. W przypadku domów jednorodzinnych stosowane są zazwyczaj systemy jednopompowe, gdyż takie są w pełni wystarczające. Należy bowiem wziąć pod uwagę zarówno rodzaj, jak i ilość odprowadzanych ścieków. Tych w przypadku gospodarstwa domowego jest znacznie mniej niż w zakładzie przemysłowym. Do tego są to głównie ścieki bytowe, zatem dobiera się pompy, które radzą sobie z odprowadzaniem tego rodzaju nieczystości. Odprowadzanymi ściekami może być także woda deszczowa. Rozmieszczenie elementów pompowni ma bardzo istotne znaczenie dla jej prawidłowego funkcjonowania. Istotne znaczenie ma również dostęp w razie konieczności do całej instalacji, wtedy kiedy konieczny jest serwis.
Dobranie wysokiej jakości urządzeń wchodzących w skład przepompowni ścieków
Oczywiście jakość pomp wchodzących w skład przepompowni ścieków ma duże znaczenie. Jak już wspomnieliśmy należy dobrać je do rodzaju nieczystości oraz średnicy rurociągu tłocznego. W przypadku zwykłych ścieków bytowych sprawdzi się pompa z rozdrabniaczem. Gwarantuje ona rozbijanie większych nieczystości i ich transport do zbiornika. Dzięki odpowiedniej pompie nieczystości nie osadzają się wewnątrz i nie dochodzi do ich zagniwania i awarii systemu kanalizacji. Podobnie jak w przypadku pomp tłoczących wodę i doprowadzających ją do punktu poboru, tak w przypadku pomp odprowadzających ścieki istotne znaczenie ma moc tych urządzeń. Jak można się domyślić w przypadku domów może być ona niższa, tak w przypadku pomp do ścieków przemysłowych ten parametr będzie wyższy. Istotne znaczenie ma również rodzaj zbiornika, gdyż tylko te wykonane z wysokiej klasy materiałów zapewniają trwałość i szczelność. Zazwyczaj stosowane zbiorniki wykonane są z kręgów żelbetowych łączonych na uszczelkę, polimerobetonu lub PEHD. Nie można zapomnieć o odpowiedniej armaturze hydraulicznej, czyli zaworów odcinających oraz zwrotnych.
Prawidłowe użytkowanie, czyli dbanie o kanalizację
Jak wiadomo na awarię sieci kanalizacyjnej wpływa przede wszystkim nieprawidłowe użytkowanie i brak czynności związanych z bieżącą eksploatacją. Trzeba pamiętać, by do kanalizacji nie wrzucać przedmiotów, które nie mogą ulec rozkładowi. Częstym grzechem użytkowników kanalizacji jest wrzucanie do niej podpasek, pampersów, śmieci, co wiąże się z koniecznością wzywania fachowców. Eksploatacja przepompowni ścieków wymaga także przeprowadzania okresowych przeglądów. Serwisowanie musi zawsze odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta.
Zapewnienie bezawaryjnej pracy przepompowni ścieków jest możliwe, pod warunkiem, że jest ona prawidłowo zaprojektowana i właściwie jest obliczona moc pomp potrzebnych w całym systemie. Podobnie jak w przypadku urządzenia takiego jak przepompownia ścieków do przepompowania wód drenażowych i deszczowych potrzebne są pompy, zbiornik, armatura wewnętrzna i szafa zasilająca.