Zarządzanie projektami: oto wiedza, która się opłaca

O niektórych projektach można powiedzieć, że realizują się właściwie same, ale większość wymaga jednak doskonałej koordynacji i nie jest odpowiedzialnym zostawianie ich przypadkowi. Szkolenia z zarządzania projektami mogą sprawić, że wszystko będzie cały czas pod kontrolą, a realizacja zadań odbywać się będzie znacznie mniejszym wysiłkiem.

Już dawno wiadomo, jak zarządza się projektami

Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy każdym projekcie wypracowywać nowy sposób na efektywne zarządzanie, ale to nie ma najmniejszego sensu. Odpowiednie standardy i szablony istnieją już praktycznie dla wszystkich branż i różnego typu projektów. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że specyfika projektów w branży budowlanej, IT, na produkcji czy w każdej innej dziedzinie jest na tyle odmienna, że trzeba wypracować nowe standardy.

Nawet jeśli celem zarządzania projektami jest zawsze to samo: sprawność, wydajność, oszczędność i brak błędów, to zarządzanie projektami szkolenia skupiają się na tych aspektach, które są specyficzne dla danej branży. To ważne, ponieważ tylko dzięki takiemu podejściu kadra zarządzająca dostaje do ręki maksymalnie dopasowane narzędzia.

Specjalizacja jest potrzebna – warto wiedzieć jak najwięcej

Zarządzanie procesami to nie jest jednolita koncepcja. W tej kategorii mieści się bowiem zarówno opracowywanie planów działania, jak i na przykład zarządzanie ryzykiem czy obsługa poszczególnych etapów dłuższych procesów: produkcji, kontroli jakości, dystrybucji czy marketingu. Wybierając szkolenia zarządzanie projektami, trzeba dopasować je nie tylko do własnej branży, ale i dobrać takie, które jak najpełniej odpowiadają realnym potrzebom przedsiębiorstwa.

Warto oczywiście poszerzać wiedzę bez końca, ale na pewno nie należy robić tego bezładnie. W pierwszej kolejności należy zacieśnić kontrolę nad tymi procesami, które najmocniej odbijają się na efektywności działania, a opanowawszy podstawowe problemy, można nauczyć się i tego, jak usuwać mniejsze usterki w pozostałych obszarach.

Te szkolenia trzeba naprawdę dobrze wybrać

Zarządzanie procesami to ważny aspekt działalności, a jednocześnie właśnie ten obszar, w którym najczęściej można natrafić na fatalne szkolenia. Wszystko dlatego, że profesjonalne zarządzanie procesami wymaga solidnej podbudowy analitycznej i najlepsze szkolenia to uwzględniają, natomiast te słabe skupiają się tylko na ogólnikach, które – nawet jeśli trafnie opisują rzeczywistość – nie pozwalają na skuteczne oddziaływanie w firmie.

Poza tym, że trzeba dobrze wybrać branżę i zakres, które mają być objęte tematyką szkolenia, trzeba jeszcze znaleźć takich instruktorów, którzy będą mieli realną wiedzę i praktyczne umiejętności, żeby tę wiedzę przekazać. W innym przypadku wydaje się pieniądze na szkolenie, które w najlepszym przypadku niczego nie zmienia, a w najgorszym, może jeszcze firmie zaszkodzić, jeśli się zastosuje wyniesione z niego porady.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij