Zakładasz firmę? Wszystko co musisz wiedzieć na ten temat, by nie popełnić błędu!

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej firmy. Jednak prawda jest taka, że utrzymanie się na rynku wcale nie jest łatwe. Panuje duża konkurencja, a przy tym trzeba zadbać o formalności. Niezbędne jest tutaj stosowanie się do przepisów prawa podatkowego, gdyż w innym przypadku można zostać ukaranym wysoką karą finansową. Podpowiemy Wam więc, o czym pamiętać, zakładając firmę.

Jak założyć firmę?

Na samym początku trzeba dowiedzieć się co nieco na temat samych formalności. Na szczęście większość formalność można wykonać przez Internet, bez wychodzenia z domu, co niewątpliwie jest bardzo wygodne. W pierwszym kroku musicie zalogować się na stronę biznes.gov.pl. Po zalogowaniu czeka Was wypełnienie formularza, a dokładnie wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. Mając profil zaufany możecie podpisać formularz online. Oczywiście to nadal nie wszystko, bo musicie jeszcze założyć konto firmowe. Podczas rejestracji zostanie Wam nadany numer NIP. Oczywiście musicie jeszcze w formularzu zawrzeć rodzaj prowadzonej działalności. Na szczęście na stronie znajdziecie Polską Klasyfikację Działalności, w której zawarte są i opisane czynności i obowiązki danego rodzaju przedsiębiorstwa. Do formularza oczywiście wpisuje się numery wybranych czynności, przy czym obowiązuje limit 10 numerów. Na tym etapie musicie jeszcze wybrać formę opodatkowania. Warto wiedzieć, że większość przedsiębiorców decyduje się na skalę podatkową, która wydaje się najbardziej opłacalna.

Prowadzenie księgowości i rachunków firmy – co trzeba wiedzieć?

Przepisy dotyczące prowadzenia firmy często się zmieniają. I tutaj musicie pamiętać, że brak ich znajomości nie zwalnia Was z odpowiedzialności. Nie ma się też co oszukiwać, że prowadzenie księgowości firmy jest łatwe i szybkie. Dlatego też warto zastanowić się, czy aby na pewno dacie radę prowadzić księgowość i rachunkowość swojej firmy. Czy nie lepiej zdecydować się na skorzystanie z usług biura księgowego? Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, gdyż to właśnie księgowy zajmie się fakturowaniem, ale też wysyłaniem pism do urzędów. Oczywiście kluczem do sukcesu jest także znalezienie dobrego biura rachunkowego, które zatrudnia najlepszych specjalistów. Dzięki temu macie pewność, iż cała księgowość będzie prowadzona precyzyjnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tutaj polecamy Wam naprawdę dobre biuro rachunkowe. Koniecznie wejdźcie do biura rachunkowego optimax.biz.pl, aby dowiedzieć się więcej.

Czy chcesz być VAT-owcem?

Warto zastanowić się nad zostaniem podatnikiem VAT. Jeżeli jesteście tym zainteresowani, to oczywiście czeka Was wizyta w urzędzie skarbowym. Jeżeli uważacie, że w Waszym przypadku bycie VAT-owcem jest opłacalne, to wystarczy tylko złożyć w urzędzie skarbowym dokument o nazwie VAT- R. Pamiętajcie, że VAT jest to podatek od dóbr i usług. Tak naprawdę obciąża on klienta, a firma przekazuje go na konto skarbówki. Taka opcja jest najbardziej korzystna dla osób, które prowadząc działalność i muszą kupować inne materiały czy produkty objęte VAT-em.

O czym jeszcze pamiętać posiadając firmę?

Zakładając swoją firmę trzeba pomyśleć o siedzibie. Wynajem biura nie należy do najtańszych, ale zawsze też można prowadzić biuro w domu. Ciekawym wyborem jest biuro wirtualne. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy ich firma musi mieć wyrobioną pieczątkę firmową. Tak naprawdę nie istnieje żaden wymóg nakazujący posiadanie pieczątki firmowej. Oczywiście taka pieczątka doskonale się sprawdzi, gdyż zwiększy prestiż Waszej firmy. Możecie ją umieszczać na fakturach, czy też podpisanych umowach. Na pieczęci powinna znaleźć się pełna nazwa Waszej firmy wraz z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy. Do tego na pieczątce również powinien znaleźć się adres siedziby, numer telefonu oraz REGON i NIP. Pomyślcie jeszcze w jakim banku założyć swoje konto. Wiele instytucji ma naprawdę ciekawą ofertę przygotowaną dla nowych przedsiębiorców. Prowadzenie konta jest darmowe, a przy tym można skorzystać z promocji czy nawet zyskać bonus w postaci małej premii finansowej na start.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij