Stan polskiego powietrza jest niemal tragiczny. Smog stał się jego nieodłącznym elementem. Niestety nieefektywne ogrzewanie i korzystanie z tzw. „kopciuchów” w znaczący sposób przyczynia się do tej sytuacja. Zatem zostały podjęte odpowiednie środki, aby polepszyć jakość środowiska. Oczywiście wiąże się to z kosztami, na szczęście można skorzystać z dotacji na termomodernizację, ale również dofinansowania na zakup ekologicznych kotłów. Ale jaki wybór ogrzewania wybrać, by nie żałować? Na to pytanie pomożemy odpowiedzieć.
Ogrzewanie gazem – czy to się opłaca?
Niezależnie, czy prowadzisz firmę, czy myślisz o zmianie źródła ciepła w domu to na pewno zastanawiałeś się nad wyborem pieca gazowego. Jednak często można usłyszeć, że ogrzewanie gazem jest bardzo drogie, wszak to paliwa stałe ciągle drożeją. Jednak jest to nie do końca prawda. Otóż tutaj kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego pieca. Otóż owszem starsze modele, czy też te niezbyt dużej jakości nie były zbyt efektywne. Ale obecnie dostępne są kotły kondensacyjne. W tym przypadku skraplanie pary wodnej pozwala na dodatkowe odzyskanie energii. Dzięki temu zużycie gazu jest mniejsze. Korzystanie z tego źródła ciepła jest ekologiczne. Spalanie gazu nie powoduje też emisji siarki, czy też cząstek niepalnych. Taka energia jest też czysta. Oczywiście tutaj konieczna bywa zmiana całej instalacji, co niestety jest bardzo drogie i może stanowić duże obciążenie zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z dotacji termomodernizacyjnej, gdzie wkład w taką inwestycję może wynosić 0%.
A może pellet?
Ogrzewanie pelletem ma coraz więcej zwolenników. Ale czy warto je wybrać? Otóż analizę należy rozpocząć od tego, czym jest pellet. A to wysokokaloryczne paliwo. Wytwarzane jest ono z surowców odnawialnych pochodzenia roślinnego. Warto zauważyć, że zawartość popiołu wynosi jedyne 0,5%, przez to to rozwiązanie jest ekologiczne, ale i ekonomiczne. Jednak wymaga zakupienia odpowiedniego pieca. Jest on bezobsługowy i może pomieścić nawet 15 kg materiału. Jednak trzeba pamiętać, że pojemnik należy co jakiś czas opróżniać, a w przypadku ogrzewanie gazem wystarczy tylko ustawić temperaturę na piecu i tyle. Zatem porównując wygodę to jednak ogrzewanie gazem zdecydowanie zwycięża.
A co z węglem?
To, że węgiel do czystego paliwa nie należy wie każdy. Jednak piec piecowi nierówny, a na rynku dostępne są nowoczesne i ekologiczne modele. Owszem nadal trzeba liczyć się z tym, że pył węglowy stale osadza się na ścianach, sufitach, czy też w całej kotłowni, jednak są dostępne nowoczesne kotły węglowe. W tym przypadku spalanie może być na poziomie 85%. Mają one specjalną konstrukcję paleniska i są jednocześnie bardzo wydajne. Kotły na eko groszek posiadają podajnik co zapewnia większą wygodę. Jednak porównując ceny eko groszku i gazu, to nadal ogrzewanie gazem jest najlepszym wyborem.
Ale wybór źródła ciepła to nie wszystko
Sama wymiana źródła ciepła niekoniecznie obniży rachunki. Otóż należy także zdecydować się na ocieplanie budynku, ale również uszczelnienie okien. Czasami bywa konieczna ich wymiana na ekologiczne. Nieodpowiednia stolarka okienna może powodować duże ucieczki ciepła, a to z kolei generuje duże koszty ogrzewania. Dlatego warto wybierać te charakteryzujące się termoizolacyjnością na poziomie co najmniej 0,8W/m²K. Rolety zewnętrzne także zapobiegają ucieczkom ciepła. Trzeba też pomyśleć o uszczelnieniu dachu. Koniecznością wydaje się też być instalacja zaworów podpionowych i termostatów.
Wybranie najlepszego źródła ciepła nie jest proste. Źle podjęta decyzja może być bardzo kosztowna, gdyż jak wiadomo ceny ogrzewania do niskich nie należą. Ale poza wyborem odpowiedniego pieca duże znaczenie ma uszczelnienie domu, tak aby ciepło z niego nie uciekało. Najwięcej ciepła ucieka przez stolarkę okienną, zatem jej wymiana może okazać się konieczna.
Wszystkie te prace, które mają zwiększyć efektywność energetyczną, a jednocześnie mają wymiar ekologiczny nie są tanie. Na szczęście można skorzystać z finansowania termomodernizacji. Oprocentowanie jest bardzo niskie, a prowizja wynosi 0%.