rozliczania projektów unijnych

Vademecum na temat rozliczania projektów unijnych. Co warto wiedzieć?

Szykują się zmiany w projekcie rozporządzenia ogólnego dotyczącego perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Trzeba przyznać, że niektóre zmiany będą korzystne dla beneficjentów projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. W dzisiejszym poradniku przedstawimy vademecum na temat projektów unijnych. Co warto wiedzieć? 

 

Jakie są podstawowe wyzwania związane z rozliczaniem projektów unijnych? 

Samodzielne rozliczanie projektów unijnych bez pomocy ekspertów nie wydaje się dobrym pomysłem. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że każdy rok i nowa perspektywa finansowa rozporządzania środkami UE w ramach polityki spójności przynosi zmiany. Trzeba zatem ciągle aktualizować wiedzę i znać zmieniające się przepisy. Język urzędniczy jest specyficzny, a osoba rozliczająca projekt jest odpowiedzialna za kwalifikowalność wydatków, prawidłowość procedur, a także zgodność efektu projektu z założeniami zawartymi we Wniosku o dofinansowanie, który otrzymał dotację. Z tego względu należy skorzystać z usług profesjonalistów, których zatrudnia biuro rachunkowe. Mysłowice są miastem, gdzie wielu przedsiębiorców skorzystało z pomocy księgowych z Biuromda, którzy są na bieżąco z wszelkimi zmianami. Trzeba zdawać sobie sprawę, że za wszelkie błędy odpowiada biuro rachunkowe w ramach odpowiedzialności cywilnej. Niemniej jednak wykwalifikowani księgowi potrafią w porę wychwycić uchybienia zanim kolejny etap projektu będzie podlegał rozliczeniu według ustalonego harmonogramu.            

 

Zmniejszenie obciążenia administracyjnego w nowej perspektywie 

Warto poznać niektóre zmiany, które są planowane w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Beneficjenci będą mniej obciążeni administracyjnie. Co to oznacza? Przede wszystkim częstsze stosowanie uproszczonych form rozliczania kosztów. Zwrot rzeczywistych wydatków nie będzie musiał być oparty o faktury płatności, a o kwoty ryczałtowe. Czym jest owa kwota? To nic innego jak wartość uzgodniona za wykonanie określonego w projekcie unijnym zadania, np. udziału w targach czy wdrożeniu innowacji technologicznych, np. nowoczesnego systemu informatycznego usprawniającego i ulepszającego pracę. Zatem nie jest tu konieczna weryfikacja znacznej ilości dokumentów czy faktur, a jedynie to czy Beneficjent wykonał dane zadanie, za co wypłacana mu jest kwota ustalona we wniosku o dofinansowanie. Taka forma rozliczenia ma nie dotyczyć wszystkich operacji, a jedynie tych w przypadku których koszt całkowity nie przekracza 200 tys.  euro. 

 

Kontrole nie będą tak częste jak wcześniej   rozliczania projektów unijnych

Zmniejszenie obciążenia biurokratycznego w ramach rozliczania projektów unijnych dotyczy również przeprowadzanych kontroli zarządczych. To oznacza, że kontrolowane mają być nie wszystkie wnioski o płatność, a jedynie określona próba tych opartych na ryzyku. W ramach Rozporządzenia dla polityki spójności Parlamentu Europejskiego i Rady Europy  z dnia 29.05.2018 r.  projekty finansowane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności o wartości poniżej 400 tys. euro kwalifikowalnych kosztów, a także projekty Europejskiego Funduszu Społecznego o wartości poniżej 300 tys. euro będą poddawane audytowi tylko raz przed ich zakończeniem. Audyt pozostałych projektów będzie odbywał się raz na rok obrachunkowy. 

 

Rekompensata niższych stóp współfinansowania 

Komisja Europejska proponuje, by wkład UE do poszczególnych regionów kształtował się według stopnia ich rozwinięcia, jednak ma on być niższy niż do tej pory. Odpowiednio 70% – dla regionów słabiej rozwiniętych, czyli jest to spadek o 15%. Dla regionów w okresie przejściowym ma to być maksymalnie 55% kosztów kwalifikowalnych w stosunku do 60% w mijającej perspektywie, a także 40% dla regionów lepiej rozwiniętych, które mogły liczyć na zwrot kosztów kwalifikowalnych na poziomie 50% w poprzedniej perspektywie. Rekompensatą ma być pełna kwalifikowalność VAT dla projektów o wartości poniżej 5 milionów euro. Dzięki  temu wielu Beneficjentów odniesie korzyść finansową. 

 

Rozliczanie projektów unijnych nie jest łatwe, gdyż trzeba wiedzieć, co może być wliczone do kosztów kwalifikowanych w ramach projektu unijnego. Z tego powodu najlepiej skorzystać z usług doświadczonego biura rachunkowego.           

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij