Sklep internetowy i bajki o tanim pozycjonowaniu

Sklep internetowy i bajki o tanim pozycjonowaniu

Nie jest żadną nowością, iż w Polsce najpopularniejszymi formami reklamy sklepu internetowego (a docelowo jego produktów) są pozycjonowanie sklepu oraz Google Ads. Pytanie: na co postawić?

Pozycjonowanie sklepu internetowego – różnice pomiędzy pozycjonowaniem a adwords

Zasadnicza różnica jest taka, że w pozycjonowaniu nie płacisz za kliknięcie w reklamę, tylko za pozycję Twojego sklepu w wyszukiwarkach.  Minusem w tym rozwiązaniu jest fakt, że konieczne jest podpisanie umowy, gdy pozycjonowaniem sklepu zajmie się ktoś z zewnątrz (np. agencja reklamowa, specjalista seo). Nie warto podpisywać umów długoterminowych (np. na 12 miesięcy), ponieważ nie masz wtedy możliwości szybkiego wypowiedzenia umowy, gdy nie będziesz zadowolony/a z wyników, a dokładniej pozycji swojego sklepu internetowego w Google na tle konkurencji.

reklama-pozycjonowanie

Rys. Wypozycjonowanie frazy „sklepy internetowe Zielona Góra” na najwyższą pozycję w Google.

Reklama sklepu w adwords – teoretyczna wolność bez umów

Reklama w Google Adwords ma jedną zasadniczą zasadę: im więcej zapłacisz za kliknięcie w Twoją reklamę, tym będziesz wyżej w wyszukiwarce (z reklamą). Reklama ta działa na zasadzie licytacji, kto da więcej ten wygrywa. Najpopularniejszy sposób płatności jaki jest stosowany w adwords, to cena za kliknięcie danej reklamy. Nie ma umów, a reklama wyświetla się do momentu gdy są dostępne środki finansowe w koncie Google Adwords. Za każdym razem gdy potencjalny klient szukający produktu, który oferujesz w swoim sklepie internetowym kliknie na Twoją reklamę, zapłacisz wyszukiwarce Google za przejście do Twojego sklepu. Jeżeli Twoja stawka jest najwyższa, momentalnie znajdziesz się na najwyższej pozycji w wyszukiwarce.
Reklamy adwords zawsze są wyżej niż wyniki pozycjonowania.

reklama-adwords

Rys. Reklama adwords sklepu internetowego.

Koszty pozycjonowania sklepu, a koszty promocji w Adwords

Adwords: tyle ile wpłacisz, tyle wydasz na reklamę w adwords. Do tego należy doliczyć obsługę kampanii reklamowej (wprowadzanie na bieżąco zmian na koncie w adwords) dla osoby, która będzie ją obsługiwała (chyba, że podejmiesz się tego we własnym zakresie).
Pozycjonowanie:
Mówiąc krótko: jeżeli można określić cenę za pozycjonowanie sklepu internetowego, to należy zacząć rozmowy od 2500 – 3000 złotych miesięcznie, ale kilkanaście tysięcy miesięcznie przy większych biznesach, też nie jest niczym zaskakującym. Co składa się na ta usługę zostaje w większym stopniu tajemnicą osób / firm wykonujących profesjonalne pozycjonowanie, ale cena zawsze jest uzależniona od tego jak duża jest Twoja konkurencja w Internecie, co przekłada się na to ile jest pracy, aby wypozycjonować Twój sklep internetowy, oczywiście robiąc to profesjonalnie.
Warto zdawać sobie z tego sprawę, że na wyniki pozycjonowania trzeba czekać i jeżeli Twoja konkurencja wydaje na pozycjonowanie sklepu od lat po kilka tysięcy złotych miesięcznie, to są bardzo nikłe szanse, że w ciągu najbliższego czasu przebiszej pozycję wspomnianej konkurencji. Pozycjonowanie to nie wyścigi na czas, ale dokładna i żmudna praca, jeżeli oczywiście ktoś wie co robi. Właśnie dlatego reklama Google Ads wydaje się dużo lepszym rozwiązaniem „na start”, przynajmniej dla większości małych sklepów internetowych.
Artykuł przygotowany przez: www.profesjonalne-strony.com

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij