Podatki w 2018 roku – najważniejsze zmiany

Podatki w 2018 roku – najważniejsze zmiany

Przepisy dotyczące prawa podatkowego często ulegają zmianie, dlatego podatnicy, by uniknąć kłopotów z wymiarem sprawiedliwości, muszą albo samodzielnie trzymać rękę na pulsie, albo zlecić obsługę księgową w Warszawie lub innym mieście w kraju profesjonaliście. Zmiany dotyczącą zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Jak zmieniły się progi podatkowe w 2018 roku?

System podatkowy w Polsce

System podatkowy w naszym państwie funkcjonuje od 1997 roku. Aktualnie w Polsce obowiązuje aż 17 rodzajów podatków, w tym podatki bezpośrednie takie jak PIT czy CIT oraz podatki pośrednie, a wśród nich VAT, podatek akcyzowy czy podatek od gier. Polski system podatkowy charakteryzuje się stymulacją podatków. To możliwe przykładowo dzięki obniżeniu stawek podatkowych, wykorzystaniu ulg oraz zwolnień. Podatki różnią się podmiotem opodatkowania, przedmiotem opodatkowania, sposobem poboru podatku, a także trybem i warunkami płatności.

Skala podatkowa w 2018 roku

Skala podatkowa to jedna z form opodatkowania. W myśl ustawy podatek jest odprowadzany zgodnie z dwoma progami kwotowymi. Do każdego z progów przypisana jest określona stawka podatku. W 2018 roku te stawki to 18 i 32%. Pierwszy próg obowiązuje tych podatników, których dochód wynosi nie więcej niż 85 528 zł. Po przekroczeniu tej kwoty podatnik jest zobowiązany do rozliczenia według drugiego progu, czyli 32%. Stawka 32% jest odprowadzana jednak nie od całości dochodu, ale od części powyżej 85 528 zł.
Innowacje dotyczą osób rozliczających się na podstawie tzw. skali podatkowej. Do 20 stycznia br. każdy z przedsiębiorców miał czas na zmianę formy opodatkowania. Opłacalność wyboru danego rozwiązania zależy głównie od osiąganych dochodów oraz charakteru działalności. Przedsiębiorca, który wybrał tzw. kartę podatkową, może rozliczać się ze współmałżonkiem czy też wykorzystać ulgę na dzieci. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po przekroczeniu kwoty 85 528 zł przedsiębiorca-podatnik musi rozliczyć się według skali podatkowej 32%.

Co z innymi sposobami opodatkowania?


Zdaniem specjalistów najlepszym rozwiązaniem dla najbogatszych jest podatek liniowy. To pozwala uniknąć zakwalifikowania do podatników rozliczających się według najwyższej skali podatkowej. Wtedy nie mogą jednak korzystać z dotychczasowych preferencji podatkowych.
Inna forma opodatkowania – ryczałt od dochodów to rozwiązanie, na które mogły się zdecydować osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę, których roczne przychody nie przekraczają 250 tys. euro, a w przypadku spółek 250 tys. euro na każdego ze wspólników. Warunkiem skorzystanie z tej formy opodatkowania jest rezygnacja z karty podatkowej.
Przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt, muszą odprowadzać stałą stawkę podatku, a jej wysokość zależy od rodzaju wykonywanej działalności. Przykładowo od przychodów ewidencjonowanych wynosi w zależności od działalności 20%, 17%, 8,5%, 3% i 2%. Nie każdy może jednak zdecydować się na ryczałt. Podstawę prawną zmian stanowi nowelizacja ustaw z dnia 20 listopada 1998 roku oraz z dnia 26 lipca 1991 roku.

PIT, CIT oraz zryczałtowany podatek dochodowy

Na zmianach mają zyskać osoby zarabiające najmniej. Wyższa kwota wolna od podatku (8 tys. zł) wpływa na sytuację osób zarabiających od 8 do 13 tys. zł. Wynika to z utrzymania przez Ministerstwo Finansów tzw. kwoty degresywnej (malejącej wraz ze wzrostem dochodów kwoty wolnej od podatków) dla tego przedziału dochodów. Osoby, które zarabiają powyżej 8 tys. zł, ale mniej niż 13 tys. zł mogą korzystać z kwoty zmniejszającej podatek w wysokości od 556,02 zł do nawet 1440 zł. Zmianom nie ulega kwota zmniejszająca podatek od dochodów w przedziale 13 000- 85 528 zł i stanowi 556,02 zł. W przypadku podatników osiągających dochód na poziomie 127 tys. zł kwota ta będzie stopniowo zmniejszana do 0 zł. Zmiany te mają ścisły związek ze wzrostem kwoty wolnej od podatku do poziomu 8 tys. zł. Na nowelizacji mają skorzystać osoby wykonujące tzw. wolne zawody: muzycy, fotografowie, dziennikarze, aktorzy czy architekci. Limit 50% kosztów uzyskania przychodów wzrósł z 42 764 zł do 85 538 zł.

Nowe zasady opodatkowania najmu

W znowelizowanych przepisach znalazły się także informacje dotyczące opodatkowania najmu. Od 1 stycznia 2018 roku zmieniła się kwota podatku z najmu przekraczającego rocznie kwotę 100 tys. zł. Przed zmianą osoby uzyskujące z tego tytułu dochód, niebędące osobami fizycznymi i niedziałające w obrębie działalności gospodarczej korzystały z opodatkowania według skali podatkowej stawką 18 i 32%. Mogli też skorzystać z preferencyjnego sposobu naliczania stawki podatku w wysokości 8,5%. Według nowych przepisów osoby, które przekroczą próg 100 tys. zł rocznie, nie mogą już korzystać z preferencji, a nadwyżka dochodów jest opodatkowania ryczałtem w wysokości 12,5%.

Podatki od nieruchomości i środków transportu

2018 rok to także wzrost kwoty podatku od środków transportu oraz nieruchomości. Wzrosnąć mają również opłaty targowe, miejscowe, uzdrowiskowe, reklamowe oraz związane z posiadaniem czworonogów. Te wnioski wynikają z obwieszczenia Ministra Rozwoju i Finansów związanego z górnymi granicami stawek podatków w 2018 roku. Osoby fizyczne mają obowiązek uregulowania podatku od nieruchomości w 4 ratach, a osoby prawne i organizacje nieposiadające osobowości prawnej są zobowiązane do wpłat za poszczególne miesiące.
Właściciele środków transportowych (osoby fizyczne oraz prawne, jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, posiadacze środków transportowych zarejestrowanych na terenie RP jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną) są zobowiązane do wpłat opłaty podatkowej na rachunek budżetu gminy, na której terenie znajduje się miejsce zamieszkania podatnika. Podatek od pojazdu ciężarowego o wadze powyżej 3,5 tony do 5,5 tony w 2017 roku wynosił maksymalnie 804,30 zł, natomiast obecnie 819,59 zł. W przypadku innego typu pojazdów opłaty także wzrosły.
Podatki w 2018 roku – najważniejsze zmiany 2

Przyczyny zmian w opodatkowaniu

Powodów wprowadzania zmian w systemie podatkowych jest wiele. Wśród problemów, na które wskazuje się najczęściej, znalazły się:
1. Uszczelnianie systemu podatkowego.
2. Ściągalność podatków.
3. Wysokie koszty poboru podatków.
4. Słaba wykrywalność oszustw podatkowych.
5. Obciążenia po stronie podatników związane z rozliczaniem należności.
5. Niejasna ordynacja podatkowa.
7. Nadmierne obciążenie urzędników skarbowych interpretacjami podatkowymi.

Zmiany w zakresie podatków na 2018 rok

Wprowadzane reformy mają poprawić stan finansowy państwa, ułatwić sprawne funkcjonowanie podatnikom oraz firmom, zapewnić przejrzystość działań. Wdrożenie reform może zapobiec patologiom oraz zwiększyć wpływy do budżetu państwa. Przepisy podatkowe nie należą jednak do najłatwiejszych w interpretacji. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy fachowców, przykładowo w stolicy znaleźć biuro rachunkowe Warszawa i powierzyć specjalistom prowadzenie swoich finansów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij