Nowy Ład – jakie zmiany czekają emerytów?

Nowy Polski Ład jest programem, który miał sprawić, iż większość Polaków zyska. Jednak jak się okazuje trudno się z tym zgodzić, wszak wiele osób widząc styczniową wypłatę czy emeryturę było przerażonych, bo była niższa niż rok temu o tej samej porze. Niektórzy otrzymali mniejsze o 300 czy nawet 400 zł wynagrodzenie. Zatem wcale nie jest tak kolorowo, jak reklamowano. Oczywiście nadal nie wszystko jest jasne i wciąż wprowadzane są pewne modyfikacje do programu. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się, jakie zmiany czekają emerytów.

Kiedy nie będzie odprowadzany podatek dochodowy od emerytur?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, iż emerytury w Polsce w większości przypadków są bardzo niskie. I właśnie emeryci na Nowym Ładzie mieli skorzystać. Otóż warto wiedzieć, że od emerytur oraz rent w wysokości do 2,5 tys. zł nie będzie odprowadzany podatek dochodowy. Co ciekawe osoby, które otrzymują wyższe świadczenia zapłacą ten podatek, ale tylko od kwoty przekraczające 2,5 tys. zł. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prognozuje, że na tej reformie podatkowej zyska nawet 8 mln emerytów i rencistów. Od stycznia 2022 r. kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tys. zł. W teorii zwolnienie z podatku nie będzie dotyczyć tylko seniorów, ale również inne osoby, które rozliczają się według skali podatkowej.

Kto straci na Polskim Ładzie?

Aktualnie szacuje się, że Nowy Polski Ład uderzył nawet w 400 tys. emerytów. Co ciekawe niektórzy z nich otrzymali świadczenia niższe nawet o 400 zł. Trzeba wiedzieć, że próg, od którego seniorzy zaczynają otrzymywać niższą emeryturę wynosi 4920 zł. Zatem już można odnieść wrażenie, że straty finansowe będą duże dla niektórych osób, natomiast zyski dla grup z najniższymi świadczeniami wcale nie będą duże. Emeryci nie mogą korzystać z ulgi dla klasy średniej. Zatem te osoby, które przez 30-40 lat odprowadzały wyższe składki zwyczajnie stracą i otrzymają niższe świadczenia.

13-stki i 14-stki dla emerytów – czy coś się zmieni?

Kolejnym sztandarowym projektem partii rządzącej było wprowadzenie 13 i 14 emerytur. Miały być to dodatkowe pieniądze, które seniorzy mogą spożytkować na leki czy rachunki. Jednak według obliczeń ekonomistów Nowy Ład znacząco wpłynie także na wysokość 13-stek i 14-stek. Otóż prawdopodobnie zlikwidowana zostanie jedna z nich. Emeryci, którzy otrzymują emeryturę do 2088 zł na rękę zyskają 187 zł. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie można odliczać składki zdrowotnej, co także odbije się na portfelach. Osoby, które otrzymują emeryturę poniżej 1000 zł zyskają mniej niż 50 zł miesięcznie. Najwięcej osób otrzymuje emeryturę między 2,5 tys. a 2,75 tys. zł. W ich przypadku różnica miesięczna będzie wynosić mniej niż 200 zł na plus. Osoby, które mają emeryturę na poziomie 3725 zł zyskają miesięcznie 30 zł. Zatem jak zauważyliście na nowym ładzie mogą skorzystać najbardziej osoby mające emerytury na poziomie 2,5 tys. zł. Natomiast Ci otrzymujący najniższe świadczenia zyskają ok. 43 zł.

Nowy Ład – jak wygląda sytuacja, gdy emeryt pracuje?

Już wiadomo, że część emerytów straci na Nowym Ładzie, a osoby, które rzeczywiście pracują, pomimo że są na emeryturze mogą stracić najwięcej. W ich właśnie ten program uderzy najbardziej po kieszeni. Choć praca na emeryturze w krajach rozwiniętych jest traktowana jako ponury żart, to w Polsce nie jest niczym dziwnym. Otóż we wcześniejszych latach pracując na emeryturze zyskiwali dodatkowe pieniądze, a przy tym wartość ich emerytury rosła. Oczywiście emeryt ma możliwość kontynuowania pracy i zawieszenia emerytury. Może też pracować i pobierać emeryturę jednocześnie, ale nie może zarabiać wtedy więcej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli tak kwota będzie wyższa i znajdzie się w przedziale od 70 do 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to emerytura będzie malała. Zatem wszyscy, którzy chcą pracować mając świadczenia, muszą liczyć się z tym, że nie zawsze będzie to dla nich opłacalne. Najlepiej, jeśli takie osoby skorzystają z konsultacji z księgowym. Tutaj polecamy biuro rachunkowe w Mysłowicach.

Jak zauważyliście sytuacja emerytów wcale nie wygląda tak kolorowo, jak początkowo było to reklamowane. Sytuacja jest tym trudniejsza, jeżeli emeryt pracuje. Wtedy może stracić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij