Na czym polega pośrednictwo finansowe, czym zajmuje się pośrednik finansowy?
Współczesny świat nadaje naszemu życiu bardzo szybkie tempo. Bez wahania można stwierdzić, że w dzisiejszych czasach mamy znacznie więcej możliwości, niż nasi dziadkowie, ale również zmuszeni jesteśmy do szybszego podejmowania decyzji. Aby uniknąć pomyłek, które mogą nas niejednokrotnie sporo kosztować, szukamy pomocy u specjalistów w danej dziedzinie, aby zasięgnąć ich rady. Takie sytuacje mają miejsce bardzo często w przypadku podejmowania decyzji finansowych, w tym przy zaciąganiu kredytów. Jednym z fachowców, którego pomoc może się okazać bardzo wartościowa, jest w tym wypadku pośrednik finansowy.
Kim jest pośrednik finansowy?
Jak sama nazwa wskazuje, pośrednik finansowy (helikon.net.pl) ma za zadanie pośredniczyć w dokonywaniu transakcji. Jego rolą jest jednak nie tylko doprowadzenie do zawarcia danej umowy, ale również przybliżenie, wyjaśnienie oraz udzielenie instrukcji klientom instytucji, dla której pracuje. Osoba na tym stanowisku powinna zatem umieć odpowiedzieć na każde pytanie zadane przez klienta, rozwiać wszystkie jego wątpliwości i zaproponować rozwiązanie korzystne dla obu stron.
Na czym polega pośrednictwo finansowe?
Warto zwrócić uwagę na to, że pośrednictwo finansowe odgrywa ważną rolę nie tylko z punktu widzenia klientów, którzy szukają wsparcia podczas zawierania różnego rodzaju umów finansowych. Także banki, firmy pożyczkowe oraz inne instytucje finansowe niejednokrotnie korzystają z usług firm zewnętrznych, które pośredniczą w zawieraniu transakcji pomiędzy klientami indywidualnymi lub firmami.
Pośrednictwo finansowe polega na tworzeniu relacji i bliskości z rynkiem lokalnym, która stanowi kluczowy element dla funkcjonowania m.in. rynku finansów osobistych. Dobry pośrednik finansowy musi świetnie znać realia rynku pożyczek i kredytów oraz bez trudu poruszać się wśród zasad, które tam obowiązują. Oznacza to ogromny zakres wiedzy, dlatego też duże znaczenie ma wsparcie merytoryczne oraz pomoc, jaką pośrednik finansowy powinien otrzymywać ze strony firmy bądź instytucji, dla której świadczy usługi.
Doradca a pośrednik finansowy
Bardzo często mylone są dwa pojęcia – doradca finansowy i pośrednik finansowy. Przede wszystkim doradcy finansowi nie są zatrudniani przez banki, firmy pożyczkowe, czy inne instytucje tego typu. Aby pozostać niezależnym i bezstronnym, doradca finansowy działa na zlecenie klienta i dokonuje analizy dostępnych na rynku ofert interesujących danego klienta. Korzystając ze swojej wiedzy porównuje je i znajduje najtańszą oraz najkorzystniejszą. Zwykle wynagrodzenie doradcy finansowego pokrywa klient.
Pośrednik finansowy działa natomiast na zlecenie konkretnego banku lub firmy finansowej, dlatego trzeba pamiętać o tym, że będzie on dążył do zawarcia transakcji, gdyż oznacza to dla niego zysk. Jednocześnie pośrednicy finansowi pomagają klientom w uzyskaniu np. kredytu, kontaktują się w ich imieniu z bankiem, pomagają skompletować wszystkie niezbędne dokumenty, co często wykracza poza obowiązku doradcy finansowego.