księgowość

Księgowość internetowa czy tradycyjna – co wybrać?

Prowadzenie księgowości jest niezbędne w każdej firmie, zarówno mikro, małym, średnim przedsiębiorstwie jak i większych spółkach. Dylematem pozostaje czy zdecydować się na usługi księgowe online czy tradycyjne, a może korzystać z aplikacji i samodzielnie zajmować się sprawami księgowymi. Każde rozwiązanie w zależności od wielkości przedsiębiorstwa ma swoje zalety. W każdym można znaleźć również pewne wady.

Księgowość tradycyjna – dlaczego warto?

księgowaWiększość przedsiębiorców rezygnuje z zatrudniania księgowego w swojej firmie, na rzecz zewnętrznej obsługi księgowej. Dzięki temu można przecież ograniczyć koszty zatrudniania dodatkowego pracownika. Z pewnością zaletą takiego rozwiązania jest bezpośredni kontakt z księgową. Dzięki temu można rozwiać wszelkie wątpliwości, a także zasięgnąć porad księgowych bezpośrednio od księgowej z dużą wiedzą i doświadczeniem. Przede wszystkim korzyścią jest to, że wszelkie dokumenty dostarcza się do biura księgowego, a więc w przypadku kontroli z Urzędu Skarbowego urzędnik musi skontaktować się z osobą obsługującą rozliczenia dla danej firmy w zewnętrznym biurze księgowym. Oczywiście odpowiedzialność za uchybienia i nieprawidłowe rozliczenia spada na biuro rachunkowe, które posiada ubezpieczenie OC. Nie trzeba zatem śledzić zmian w podatkach, gdyż robi to za nas zewnętrzna firma księgowa, która dba o swoją renomę. Warto zauważyć, że niezależnie od stopnia skomplikowania rozliczeń i ich rodzaju można tu liczyć na kompleksową obsługę.

Czy księgowość tradycyjna ma jakieś wady?

Trudno znaleźć jednoznaczne wady w systemie rozliczania się z podatków, czy wystawiania faktur za pośrednictwem profesjonalnej firmy księgowej. W końcu wybierając polecaną przez przedsiębiorców obsługę księgową ma się większą pewność jej rzetelności. Dla niektórych wadą pozostaje konieczność dostarczania dokumentów osobiście. Jednak biorąc pod uwagę, że można to robić raz w miesiącu nie jest to jakaś znaczna przeszkoda. Oczywiście rozliczeń dokonuje się w ramach godzin pracy i również dokumenty trzeba w tym czasie dostarczać, co stanowi pewną niedogodność i konieczność dobrego przygotowania planu dnia, aby znaleźć odpowiednią ilość czasu.

Księgowość internetowa – dla kogo jest najlepszym wyborem?

Księgowość internetową można podzielić na dwa, a nawet trzy rodzaje. Pierwszy z nich jest najbardziej ryzykowny i pracochłonny. Opiera się na samodzielnym korzystaniu z płatnych aplikacji księgowych, w ramach których zaawansowane algorytmy przeprowadzają laików i średnio wtajemniczonych przez meandry rozliczeń z Urzędem Skarbowym, czy też ZUS-em, a także fakturowanie online i prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Oczywiście przed skorzystaniem z takiej aplikacji konieczne jest sprawdzenie, czy obsługuje ona wybrane rozliczenia, które są nam niezbędne. Z pewnością taka księgowość jest odpowiednia dla mikro i małych przedsiębiorców, czyli firm jednoosobowych, a także zatrudniających kilku pracowników. W takich firmach stopień skomplikowania rozliczeń nie przewyższa z reguły umiejętności osób zajmujących się obsługą aplikacji księgowych. Niemniej jednak mimo, iż algorytmy są aktualizowane wraz ze zmieniającym się prawem, trzeba jednak je śledzić, aby nie przeoczyć jakichś nieprawidłowości.

Księgowość internetowa czy tradycyjna – na co się zdecydować?

Prowadząc dużą firmę, bądź spółkę rozliczającą się w ramach ksiąg rozrachunkowych właściwie nie ma wyjścia i trzeba korzystać z księgowości tradycyjnej, która w tej sytuacji jest najbardziej pewna i zapewnia spokój przedsiębiorcy. Możliwym rozwiązaniem jest również księgowość mieszana, w sytuacji gdy biuro rachunkowe może udostępniać rozliczenia do wglądu online w ramach platformy księgowej. Tu również dokumenty można przesyłać drogą mailową. Jednak oczywiście pozostaje sprawdzenie czy takie rozwiązanie będzie korzystne pod względem ekonomicznym. Z księgowości w formie aplikacji mogą korzystać małe firmy, które rozliczają się w tradycyjny sposób. Oczywiście trzeba się tu liczyć z koniecznością poświęcenia czasu na wprowadzenie danych do systemu, a także naukę obsługi programu księgowego.

Reasumując obsługa księgowa dla firm realizowana przez biuro rachunkowe wydaje się być korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli można umówić się z księgową na przesyłanie niektórych dokumentów drogą elektroniczną. Ponadto ma się z nią stały kontakt, również bezpośredni. Samodzielne prowadzenie księgowości, nawet w małej firmie wiąże się zawsze ze stresem oraz dodaniem sobie dodatkowych obowiązków.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij