Kredyt gotówkowy czy odnawialny - co się bardziej opłaca

Kredyt gotówkowy czy odnawialny – co się bardziej opłaca?

Osoby, które potrzebują dodatkowych środków często zastanawiają się, co jest lepszym rozwiązaniem: kredyt gotówkowy czy odnawialny? Każdy z tych produktów finansowych ma swoje plusy i minusy, dlatego postaramy się scharakteryzować każdy z nich i następnie je porównać.

Najtańszy kredyt gotówkowy – jak znaleźć?

Zacznijmy od kredytów gotówkowych. Są one przyznawane przez banki na dowolny cel, a ich zdobycie staje się coraz łatwiejsze. Można wnioskować zarówno o niższe, jak i wysokie kwoty (np. do 200 000 zł). W pierwszym przypadku nierzadko bank udziela kredytu gotówkowego bez zaświadczeń, choć o im wyższą kwotę się starasz, tym więcej formalności trzeba będzie spełnić. A jakich? Najczęściej należy przedstawić zaświadczenie o dochodach oraz rodzaju stosunku pracy. Na ich podstawie bank sprawdza Twoją zdolność kredytową i podejmuje decyzję.

Obecnie dużą popularnością cieszy się kredyt gotówkowy online. Oznacza to, że zarówno wniosek, jak i kopie niezbędnej dokumentacji wystarczy przesłać przez internet i na tej podstawie rozpoczynany jest proces o przyznanie środków. Można też skorzystać ze specjalnych narzędzi, tzw. kalkulatorów i porównywarek, które zbierają wiele ofert w jednym miejscu. I tym sposobem kredyt gotówkowy online znajdziesz dzięki www.totalmoney.pl oraz od razu porównasz takie parametry jak prowizja, RRSO. Dzięki możliwościom, jakie daje internet, znalezienie najkorzystniejszej oferty nie jest trudne.

Na czym polega kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny często stanowi alternatywę do pożyczki gotówkowej przyznawanej przez banki. Dlaczego? Ponieważ również umożliwia udzielenie dodatkowych środków, choć na innych zasadach.

Kredyt odnawialny jest ściśle połączony z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, nie jest to samodzielny produkt. Polega to na uruchomieniu limitu kredytowego na koncie, a co za tym idzie – zwiększeniu puli środków pozostających do dyspozycji jego właściciela.

Tak jak w przypadku kredytu gotówkowego, właściciel konta odnawialnego przeznacza pieniądze na dowolny cel. Można też wielokrotnie korzystać z przyznanego limitu, ponieważ każda spłata (np. przelewane na konto wynagrodzenie) zmniejsza zadłużenie i jednocześnie pozwala na ponowne dysponowanie środkami.

Taki kredyt przyznawany jest na rok, po tym czasie można go odnowić. Trzeba wykazać się zdolnością kredytową, od niej zależy, jaki limit zostanie przyznany. Oczywiście, jest on też oprocentowany, ale znacznie niżej, niż popularne kredyty konsumenckie. Ponadto odsetki liczone są od faktycznego zadłużenia.

Kredyt gotówkowy czy odnawialny – co się bardziej opłaca?

Już na podstawie tej krótkiej charakterystyki można wywnioskować, jakie są wady i zalety obu produktów finansowych. My krótko je porównamy.

Kredyt gotówkowy może być przyznawany na wyższe kwoty, natomiast limit na koncie to zwykle określona przez bank wielokrotność wynagrodzenia, które wpływa na konto. W obu przypadkach pieniędzmi można dysponować w dowolny sposób.

Kredyt odnawialny umożliwia nieustanne korzystanie z przyznanych środków, jest on też tańszy. Trzeba jednak pamiętać o terminach spłat zadłużenia, ponieważ jeśli się je przekroczy, wtedy odsetki będą wyższe. Plusem jest natomiast to, że klient ich nie płaci, jeśli nie korzysta z limitu.

Jednak to, co uważa się za największą wadę tej formy zobowiązania jest możliwość uzależnienia się od dodatkowych funduszy, rozpoczęcie tzw. „życia na kredyt” – okres spłaty jest oddalony w czasie. Wielu klientów traktuje to jako rozwiązanie na „czarną godzinę”, a w przypadku gdy potrzebują nagłej, szybkiej gotówki, korzystają z kredytów konsumenckich.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij