Kredyt gotówkowy – co warto wiedzieć, zanim podpiszesz umowę kredytową?
Czy wiesz, jak wziąć kredyt gotówkowy i jak rozszyfrować skrót RRSO? Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź, co musisz wiedzieć o kredytach gotówkowych.
Kredyt gotówkowy – czym jest?
Kredyt gotówkowy to pożyczka, którą można zaciągnąć bez podawania konkretnego celu, na jaki mają być wydane pieniądze. To podstawowa różnica w stosunku do np. kredytu mieszkaniowego lub kredytu samochodowego. Przy zaciąganiu zobowiązania tego typu większość banków oczekuje choćby minimalnego zestawu zabezpieczeń, np. w postaci oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Niektóre instytucje mogą wymagać także wykupienia ubezpieczenia spłaty kredytu. Czasem, jeżeli kredyt gotówkowy dotyczy np. wysokiej sumy pieniężnej, konieczne może być także przedstawienie poręczyciela (czyli tzw. żyranta), współkredytobiorcy lub zabezpieczenia jako weksla in blanco lub blokady środków na koncie. Znacznie rzadziej spotykane są też inne typy pożyczek gotówkowych zabezpieczonych w odmienny sposób. Jak też już wspomniano, bank udzielający kredytu nie będzie kontrolował sposobu wydatkowania pieniędzy.
Jakie są koszty kredytu gotówkowego?
Każdy kredyt ma określone koszty, które pokrywa się głównie w spłacanych ratach. Największym i najważniejszym kosztem kredytu są jego odsetki, które podawane są w postaci oprocentowania w skali roku. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, nie mogą być one wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej wskazanej przez NBP. Łączna wysokość kosztów zależy od warunków oferowanych przez bank, wlicza się do nich także m.in. prowizja za przyznanie kredytu, którą dolicza się do pierwszej raty lub rozdziela na wszystkie przyznane raty.
Kolejną składową kosztów kredytowych są ubezpieczenia, które chronią bank w przypadku braku pokrycia rat kredytowych. Sam zakres ubezpieczenia jest bardzo zmienny, najczęściej zobowiązuje on bank do spłaty pozostałego długu w przypadku śmierci, trwałego kalectwa lub niezdolności do pracy osoby zaciągającej pożyczkę. Zależnie od wybranego pakietu, ubezpieczenie może mieć także o wiele szerszy zakres. Warto zauważyć, że decydując się na zakup ubezpieczenia, w wielu bankach można uzyskać korzystniejsze warunki uzyskania kredytu gotówkowego np. z powodu obniżenia prowizji lub oprocentowania. Pamiętaj jednak, że nie znaczy to, iż nabycie ubezpieczenia poprawi całościowe warunki kredytowe – czasem bowiem łączna suma spłaty kredytu jest wyższa przy obniżonym oprocentowaniu i wykupionym ubezpieczeniu.
RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania
Bardzo ważnym parametrem w perspektywie kredytu gotówkowego jest RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Jest ona odzwierciedleniem pomiędzy całkowitymi kosztami ze strony kredytobiorcy a kwotą otrzymanego kredytu – zawiera w sobie zatem nie tylko odsetki i dodatkowe opłaty, ale także wartości przepływów finansowych związanych ze spłatą kredytu w określonych okresach umowy. Aby dowiedzieć się więcej o RRSO, warto zajrzeć do właściwej ustawy traktującej o kredycie konsumenckim. Należy jednak podkreślić, że dzięki ujednoliconej metodzie obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania może ona stanowić obiektywny i bardzo istotny czynnik pozwalający na porównanie różnych ofert kredytów gotówkowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdź warunki kredytowe w co najmniej kilku bankach.