Jak skutecznie przeprowadzić restrukturyzację?

Jak skutecznie przeprowadzić restrukturyzację?

Co roku w Polsce kilkaset firm decyduje się na ogłoszenie upadłości. To zawsze jednak krok ostateczny… Zanim podejmiesz decyzję o takim właśnie, nieodwracalnym przecież działaniu, możesz uratować swoje przedsiębiorstwo, decydując się na jego restrukturyzację. Przeprowadzona odpowiednio i we właściwym momencie pozwala ocalić znaczną część majątku firmy oraz – przede wszystkim – jej działalność. W jaki sposób przygotować się do takiego procesu? Kto może wybrać taką opcję? Opowiadamy o warunkach skutecznej restrukturyzacji.

1. Postępowanie restrukturyzacyjne – na czym polega?

2. Rodzaje restrukturyzacji

3. Postępowanie restrukturyzacyjne krok po kroku

Jak jednak podkreślają eksperci z KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna, samo w sobie postępowanie restrukturyzacyjne nie rozwiązuje głównego problemu. Jego celem jest wypracowanie porozumienia z wierzycielami oraz uporządkowanie spraw przed nieuchronną koniecznością uregulowania zobowiązań. Później trzeba będzie natomiast skupić się na odpowiednim, rentownym zarządzaniu firmą.

Postępowanie restrukturyzacyjne – na czym polega?

Z powyższych informacji poniekąd wynika już, czym jest postępowanie restrukturyzacyjne. Jest to postępowanie sądowe mające na celu uchronienie firmy przed upadłością i bankructwem. Aby to osiągnąć, przedsiębiorstwo w restrukturyzacji otrzymuje konkretne narzędzia, między innymi ochronę przed egzekucją i ochronę przed wypowiadaniem kluczowych dla działalności umów.

Zamiast działań egzekucyjnych zwołuje się zgromadzenie wierzycieli i głosuje nad układem – nowym planem spłaty zobowiązań, akceptowalnym i realnym dla stron. Oznacza to, że przedsiębiorca nie musi szukać porozumienia z każdym wierzycielem osobno, a jedynie z ich większością, co daje mu większą szansę na powodzenie. Po wprowadzeniu układu także można liczyć na dodatkowe ugodonienia, na przykład umorzenie odsetek i kosztów dodatkowych czy wydłużenie okresu spłaty.

Rodzaje restrukturyzacji

Polskie prawo przewiduje cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych:

  • postępowanie o zatwierdzenie układu – w którym dłużnik sam porozumiewa się z wierzycielami, bez udziału sądu,
  • postępowanie układowe – pozwalające zawrzeć układ po sporządzeniu i zatwierdzeniu listy wierzytelności,
  • przyspieszone postępowanie układowe – pozwalające zawrzeć układ po sporządzeniu i zatwierdzeniu listy wierzytelności, lecz w trybie uproszczonym,
  • postępowanie sanacyjne – pozwalające na przeprowadzenie działań sanacyjnych i zawarcie układu na podstawie spisu wierzytelności.

Rodzaj restrukturyzacji zawsze jest związany z indywidualną sytuacją przedsiębiorstwa.

Postępowanie restrukturyzacyjne krok po kroku

Postępowanie restrukturyzacyjne może zostać wszczęte na wniosek złożony przez dłużnika, kuratora lub wierzyciela. Już na tym etapie ważny okazuje się wybór odpowiedniego postępowania. Do każdego wniosku dołącza się wstępny plan restrukturyzacyjny, w którym powinna znaleźć się analiza przyczyn sytuacji, w jakiej znalazła się firma, wstępny opis planowanej restrukturyzacji oraz wstępny harmonogram działań. Na tej podstawie sąd zbada dopuszczalność otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego firmy.

Dalszy przebieg restrukturyzacji może wyglądać różnie, w zależności od wariantu postępowania. Niezmienne są jednak jego kluczowe elementy:

  • zestawienie wierzytelności,
  • propozycje układowe,
  • określenie zasad zawarcia i zatwierdzenia układu.

Postępowanie restrukturyzacyjne kończy się w momencie uprawomocnienia postanowienia zatwierdzającego układ lub postanowienia o odmowie zatwierdzenia układu. Możliwe jest także umorzenie postępowania przez sąd.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij