Jak oszczędzać pieniądze Pomysły blogerów finansowych

Jak oszczędzać pieniądze? Pomysły blogerów finansowych

W ostatnich latach znacząco wzrosła świadomość Polaków związana z oszczędzaniem pieniędzy. Robimy to coraz chętniej. W związku z tym poszukujemy praktycznych i łatwych do wdrożenia w życie sposobów na gromadzenie środków. Sprawdź 5 praktycznych metod opisanych przez blogerów finansowych.

Zapisywanie wydatków

Zapisywanie wydatków jest pierwszym z kroków do efektywnego oszczędzania. Dzięki niemu możliwa jest ich kontrola. Pozwala także na zmianę nawyków zakupowych, ponieważ każda transakcja musi być odnotowana. Dzięki temu zmniejszają się niepotrzebne wydatki. Zapiski możemy prowadzić w papierowym notesie, tabelce w arkuszu kalkulacyjnym, jak i w telefonie. Aplikacje pomagające w oszczędzaniu wymienia Obligacje24.com. Są bardzo użyteczne, ponieważ pozwalają nie tylko zapisywanie wydatków, ale i ich szybkie sumowanie i kategoryzowanie, przez co w łatwy sposób można zauważyć na jakie zakupy wydajemy najwięcej pieniędzy.

Planowanie wydatków

Planowanie wydatków jest ściśle powiązane z ich zapisywaniem i sumowaniem. Miesiąc lub dwa sumiennego notowania każdego wydanego grosza pozwoli na zaplanowanie budżetu domowego. Warto w nim uwzględnić: koszty bieżące, opłaty stałe oraz niespodziewane wydatki. Dzięki temu z łatwością będzie można oszacować jaka kwota pozostaje nierozdysponowana na koniec miesiąca i jakie oszczędności jesteśmy w stanie realnie poczynić np. przelewając środki na konto oszczędnościowe.

Sposoby na zmniejszenie wydatków

Aby efektywnie oszczędzać, konieczne jest pozbycie się niepotrzebnych kosztów. Dobrym sposobem na to jest korzystanie z promocji na droższe produkty, takie jak: środki czystości, ubrania czy sprzęt elektroniczny. Ponadto warto dobrze przyjrzeć się swoim rachunkom oraz aktualnym abonamentom – być może zmiana operatora komórkowego lub telewizyjnego pozwoli na spore oszczędności w skali roku. Dodatkowo warto wziąć pod lupę rachunki za media – prąd, wodę czy gaz. Można je znacząco zmniejszyć, wprowadzając w domu drobne zmiany – gaszenie świateł, gdy nikt nie przebywa w pomieszczeniu lub zakręcanie wody podczas szczotkowania zębów. Warto także usunąć usterki urządzeń, które mogą przyczyniać się do zwiększenia rachunków np. kapiący kran.

Posiadanie karty kredytowej

Karta kredytowa w rękach osób, które nie potrafią rozsądnie zarządzać swoim budżetem może być prostą drogą do bankructwa. Warto jednak pamiętać, że to bardzo praktyczne narzędzie dla wszystkich, którzy wiedzą jak z niej korzystać. Pierwszym ze sposobów na oszczędzanie jest opłacanie codziennych wydatków kartą kredytową. Polega to na wpłaceniu zarobków na konto oszczędnościowe, życie z karty kredytowej, a nastąpienie spłata jej środkami z konta pod koniec okresu bezodsetkowego. Dzięki temu pieniądze pozostawiane na koncie, a nie wydawane na bieżącą konsumpcję, pracują i generują zysk. Dodatkowo posiadaczom kart kredytowych oferowane są różnorodne rabaty oraz programy lojalnościowe pozwalające na zaoszczędzenie pieniędzy. Warto także wspomnieć o programie pozwalającym na odzyskanie pewnej części kosztów za zakupy opłacone kartą kredytową.

Regularność

Informacją, którą przekazują wszyscy blogerzy finansowi, jest to, że oszczędzanie wymaga regularności. Tylko dzięki systematyczności możliwe jest zgromadzenie zadowalających środków. Ponadto zauważono, że oszczędzanie przechodzi nam dużo łatwiej i sprawniej, gdy pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie konkretnych, z góry określonych marzeń, planów i założeń.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij