W centrach handlowych czy w budynkach użyteczności publicznej coraz częściej można spotkać infokioski multimedialne. Do czego służą? W jaki sposób można z nich korzystać? Przedstawiamy najważniejsze informacje na ich temat.

Co to jest infokiosk multimedialny?

Infokiosk multimedialny jest urządzeniem umożliwiającym wyszukiwanie oraz wyświetlanie informacji w wybranym zakresie. Najczęściej posiada panel dotykowy, dzięki któremu można wpisywać wybrane informacje oraz wybierać określone pozycje z menu.

A jakie jest jego zastosowanie? Przede wszystkim służy do przetwarzania informacji potrzebnych jego użytkownikom. Przykładowo, infokiosk w centrum handlowym może ułatwiać odnalezienie sklepu oraz pokazać, w jaki sposób najłatwiej do niego dojść. Urządzenia te umożliwiają wypełnianie ankiet, formularzy, wniosków.

Dzięki nim można w szybki i prosty sposób odnaleźć to, co nas w danym momencie interesuje, bez konieczności stania w długich kolejkach do obsługi klienta. A jakie są ich funkcjonalności?

Infokioski – jak z nich korzystać?

Jak już wspominaliśmy, infokiosk mera-systemy.pl jest ciekawym rozwiązaniem dla np. centrów handlowych, ale także banków czy miejskich urzędów. Aby był jednak w pełni funkcjonalny, musi spełniać określone warunki.

Przede wszystkim urządzenia te powinny być wytrzymałe, posiadać zabezpieczenia „wandaloodporne”. Jeśli znajdują się w budynkach, które są kontrolowane przez ochronę, raczej nie grozi im celowe uszkodzenie. Ale poza tym infokioski często wykorzystywane są na dworcach kolejowych itp., a tam nikt ich nie monitoruje 24/h.

Dlatego ich obudowa powinna być wykonana ze stali, a klawiatura i monitor w odpowiedni sposób chronione. Jeśli ekran jest dotykowy, powinien być przystosowany do obsługi przez dowolny przedmiot. Producenci projektują infokioski multimedialne, które dostosowane są do osób z niepełnosprawnościami – słabowidzących lub takich, które posiadają protezy kończyn.

Jednak to, co jest najważniejsze, to ich obsługa, czyli zgodność z tzw. user experience. Sposób korzystania z infokiosków musi być prosty, intuicyjny dla osób w każdym wieku, z różnymi zdolnościami w zakresie korzystania z komputerów.

Dlatego dobrze jest, aby możliwe było skorzystanie ze wskazówek i podpowiedzi dotyczących tego, w jaki sposób wyszukiwać informacje oraz jak wygląda nawigacja po systemie.

Gdzie znajdują się infokioski?

O tym, jak szerokie jest zastosowanie infokiosków, nietrudno jest się przekonać. Można znaleźć je w centrach handlowych, w których zazwyczaj pełnią funkcję nawigacyjną, ale także w konkretnych sklepach – dzięki temu można szybko sprawdzić ich ofertę, przekonać się czy dostępny jest wybrany produkt oraz dowiedzieć się, jak go znaleźć.

W bankach infokioski najczęściej służą do prezentowania oferty. Przy ich pomocy można też szybko wysłać wniosek o otwarcie rachunku czy przyznanie kredytu, zwłaszcza w sytuacji, gdy wszyscy doradcy są zajęci.

Ale nie tylko firmy prywatne korzystają z tych urządzeń. Infokioski sprawdzają się również na dworcach czy w urzędach miast, w których pełnią rolę szybkich punktów informacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here