Ile trwa rozliczenie podatku z Holandii?
Holandia wciąż pozostaje popularnym i często obieranym przez Polaków kierunkiem emigracji zarobkowej. Rozpoczęcie pracy poza granicami kraju wiąże się zwykle z perspektywą większych zarobków, której towarzyszy jednak konieczność dopełnienia szeregu formalności i czynności administracyjnych. Jednymi z najważniejszych z nich okazują się obowiązki podatkowe, jakie ciążą na pracownikach z Polski podejmujących zatrudnienie w innym kraju. Jak wygląda ta kwestia w przypadku Holandii? Sprawdź, o czym koniecznie należy pamiętać, aby uzyskać szybkie rozliczenie podatku z Holandii!
Jak wygląda rozliczenie podatku z Holandii?
Obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym z osiągniętych w ciągu roku dochodów to procedura właściwa dla większości krajów należących do Unii Europejskiej. Konieczność ta dotyczy również Holandii i wszystkich osób, które są legalnie zatrudnione na terenie tego kraju. Warto mieć jednak na uwadze, że każde państwo ma własne regulacje i przepisy w zakresie prawa podatkowego. Z tego powodu nasi rodacy, podejmując pracę w Holandii, powinni uprzednio dowiedzieć się, na jakie formalności muszą być przygotowani, by mieć szanse na szybkie rozliczenie podatku z Holandii. Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie z tym związane.
Odpowiednikiem polskiego urzędu skarbowego w Holandii jest hol. Belastingdienst. W Holandii, podobnie jak w Polsce, każdy pracownik odprowadza z pensji należną zaliczkę na poczet podatku. W kolejnym kroku urząd weryfikuje wysokość opłaconej już zaliczki i porównuje ją z obciążeniem fiskalnym obliczonym na podstawie uzyskanego dochodu przez danego podatnika. W sytuacji, gdy jest ono zbyt małe w stosunku do osiągniętego dochodu – podatnik jest w obowiązku nadpłacić różnicę. Natomiast w przypadku, gdy pobrane zaliczki okażą się wyższe niż należny podatek, wówczas urząd zobligowany jest do zwrotu podatku.
Progi podatkowe w Holandii
Pracując w Holandii, należy mieć na uwadze, że jedną z najistotniejszych różnic pomiędzy holenderskim a polskim systemem fiskalnym stanowią progi podatkowe. W obu krajach funkcjonują dwa progi podatkowe, jednak znacząco różnią się stawkami. O ile w Polsce pierwszy próg podatkowy wynosi 17%, a drugi 32%, o tyle w Holandii analogiczne prosi przedstawiają się następująco: 37,05% oraz 49,5%. Warto pamiętać również o fakcie, że w Holandii nie funkcjonuje znana nam kwota wolna od podatku. Tamtejszy system podatkowy oferuje w zamian możliwość skorzystania z licznych ulg i dodatków, które nie obowiązują w Polsce.
Rozliczenie podatku z Holandii – dla kogo jest obowiązkowe?
Jak wspomniano, rozliczenie podatku z Holandii to obowiązek dla każdej osoby, która legalnie pracowała na terenie tego kraju. Co ważne, formalność ta spoczywa również na pracownikach sezonowych.
Jak dokonać szybkiego rozliczenia podatku z Holandii?
Prawo podatkowe w Holandii uwzględnia dwa terminy na złożenie deklaracji podatkowej. Pierwszy to 1. maja roku następującego po roku rozliczeniowym. Podatnik, który złoży swoje zeznanie podatkowe przez upływem tego czasu, może liczyć na zwrot należnego podatku już w ciągu trzech miesięcy. Natomiast drugi termin to 1. lipca – istnieje jednak możliwość przedłużenia tej daty na specjalny wniosek podatnika. Zgodnie z holenderskim prawem podatkowym rozliczenia można dokonać aż do pięciu lat wstecz. Nie warto jednak odkładać tego zadania, ponieważ przekroczenie wskazanych terminów może skutkować nałożeniem kar finansowych ze strony Belastingdienst.
Aby dokonać możliwie szybkiego rozliczenia podatku z Holandii, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zadbają o poprawność i kompletność składanej deklaracji oraz towarzyszącej jej dokumentów. Dzięki temu podatnik uniknie niepotrzebnych problemów i zaoszczędzi czas, który w przypadku wystąpienia jakichkolwiek błędów musiałby poświęcić na czasochłonne korekty. O rozwiązaniu tym warto pomyśleć szczególnie w sytuacji, gdy podatnik nie posiada doświadczenia w kontaktach z holenderskimi urzędami ani nie posługuje się swobodnie obcym językiem. Delegując to zadanie w ręce doświadczonego biura doradczego, zyskuje bowiem pewność, że cała procedura przebiegnie sprawnie i bez komplikacji.