tablet dla dziecka

Czy dziecko może i czy powinno korzystać z dobrodziejstw technologicznych? Krótki poradnik dla niezdecydowanych rodziców

Jedni rodzice twierdzą, że dziecko absolutnie do pewnego wieku nie powinno korzystać z elektroniki. Inni pozwalają korzystać ze smartfonów czy laptopów nawet rocznym dzieciom. Elektronika staje się doskonałą nianią i szybką pomocą. Jednak warto się zastanowić, czy dziecko powinno korzystać z dobrodziejstw technologicznych. Oto nasz krótki poradnik dla rodziców, którzy jeszcze się wahają.

Technologia może wpłynąć na zaburzenia w sferze sensoryczno-motorycznej

dziecko graczJak pokazują badania zbyt wczesny kontakt dzieci ze smarfonami, tabletami czy laptopami może przyczyniać się do zaburzeń w sferze sensoryczno-motorycznej. Takie dzieci mogą cierpieć na ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Dwie godziny oglądania telewizji, czy grania w gry komputerowe może 7 krotnie zwiększać ryzyko ADHD u dzieci, które mają takie nawyki, w stosunku do tych, które korzystają z technologicznych dobrodziejstw w mniejszym stopniu. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Alberta w Kanadzie. Dzieci poniżej 5 roku życia, które korzystały przez dłuższy czas z elektroniki były bardziej nadpobudliwe i nerwowe niż te, które korzystały z niej krócej. Według naukowców maksymalny czas, jaki dziecko w wieku przedszkolnym powinno spędzać przed ekranem to nie więcej niż 30 minut. Niektórzy badacze do tych rewelacji podeszli sceptycznie, zauważając że w badaniu nie wzięto pod uwagę predyspozycji genetycznych, gdyż choć nie ma genu ADHD, to pewne zaburzenia mogą być dziedziczone.

Korzystanie z elektroniki często odbywa się kosztem snu

Dziecko do 4, a nawet 5 roku życia korzysta z drzemek w ciągu dnia i powinno spać przynajmniej 10 godzin na dobę. Korzystanie z elektroniki powoduje nie tylko nadpobudliwość, nerwowość, ale również często prowadzi do zaburzeń snu, szczególnie jeśli dziecko korzysta z komputera dużo. Problem narasta gdy wkracza w wiek szkolny, kiedy to powinno spać przynajmniej 9 godzin na dobę. Dochodzą obowiązki związane z nauką i odrabianiem zadań, które dzieci często również wykonują z użyciem laptopa, a ponadto w wolnych chwilach zamiast poczytać książkę czy pobawić się siedzą wpatrzone w ekran smartfona. Co więcej wiele dzieci kładzie się ze swoim telefonem spać i z nim zasypia, co także jest niezdrowe, ze względu na promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne. Ponadto korzystanie z telefonu w nocy może powodować zaburzenia w produkcji melatoniny, a zatem również problemy ze snem. Skutkiem tego są nie tylko dolegliwości natury zdrowotnej bóle głowy, zmęczenie, ale również otępienie umysłowe, czyli trudności w zachowaniu koncentracji.

Technologia może poszerzać horyzonty

internet dla dzieciKorzystając z Internetu nie tylko poszerza się swoją wiedzę, ale również zdobywa nowe umiejętności. Nie brakuje gier czy też kursów nauki programowania dla dzieci. Jak wiadomo technologie informatyczne ciągle się rozwijają, a zawody takie jak programista, analityk środowiska IT, grafik komputerowy czy specjalista SEO będą przez najbliższe dziesięciolecia bardzo potrzebne. Zatem pozwalając dziecku na korzystanie z Internetu, warto zadbać o jego rozwój. Już 10 czy 12-latki tworzą z powodzeniem swoje pierwsze aplikacje. Oczywiście korzystanie w pełni z dobrodziejstw sieci wymaga szybkiego łącza. Początkowo z pewnością wystarczy radiowy Internet. Zawady, Siemiatycze i inne miejscowości położone blisko Białegostoku korzystają bardzo często z internetu od Koba. Ten dostawca gwarantuje szybką transmisję danych, pobieranie nawet do 600 Mb/s oraz wysyłanie do 60 Mb/s. To doskonała okazja dla wszystkich mieszkańców województwa podlaskiego do zyskania solidnego łącza.

Czy pozwolić dziecku korzystać z nowych technologii?

Zabranianie dzieciom korzystania z Internetu prędzej czy później skończy się tym, że będzie chciało spędzać coraz więcej czasu u kolegów, którzy takiego zakazu nie mają. Oczywiście, że rodzice powinni ingerować w to, jak długo dziecko może korzystać z Internetu, a w przypadku serfowania po Internecie u kolegów i znajomych informować innych rodziców o panujących zasadach, tak by dziecko nie łamało ich będąc poza domem. Trzeba mieć również wgląd w treści, które dziecko przegląda w sieci, dlatego najlepiej zainstalować kontrolę rodzicielską, a na Youtube zablokować szkodliwe kanały i treści. W przypadku najmniejszych dzieci poniżej 7 roku życia, warto ograniczać ich czas korzystania z komputera do 30 minut. Warto organizować dzieciom czas i pokazywać, że można go atrakcyjnie spędzić również bez technologii.

Dobrym pomysłem może być zorganizowanie jednego dnia bez komputera. Jednak w takiej sytuacji również rodzic musi dać dobry przykład. Jeśli dziecko stale widzi Cię z telefonem w dłoni, a Ty zabraniasz mu nadmiernego korzystania, to z pewnością z czasem będzie się buntować. Należy wypracować odpowiednie zasady, które będą obowiązywać. Na komputerze można również ustawić licznik, który będzie wskazywał czas, jaki dziecko ma na granie w gry i którego nie może przekraczać. W końcu robisz to dla jego dobra.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij