Doradca podatkowy to osoba, która może pracować w różnych firmach. Najczęściej jest spotykana w kancelariach prawnych, biurach księgowych, doradczych, w przedsiębiorstwach. Zakres uprawnień doradcy regulowany jest przez ustawę o doradztwie podatkowym. Czym więc zajmuje się taki specjalista i kiedy warto skorzystać z jego porady?
Kim jest doradca podatkowy?
Doradca podatkowy to wolny zawód zaufania publicznego. Zgodnie z ustawą tacy specjaliści uprawnieni są m.in. do występowania przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i NSA, poświadczania dokumentów za zgodność z oryginałem w ramach określonych postępowań, udzielania pomocy prawnej związanej z przepisami prawa podatkowego. Kandydaci na doradców podatkowych muszą zdać państwowy egzamin składający się z części teoretycznej i praktycznej. Konieczne jest też posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych i do korzystania z pełni praw publicznych. Wymagane jest również wyższe wykształcenie.
Doradca podatkowy może pracować w kancelarii prawnej, w firmach doradczych, w przedsiębiorstwach, gdzie konieczna jest kontrola nad finansami. Nie są to jednak jedyne możliwości. Doradca podatkowy jest często uzupełnieniem oferty biur księgowych (przykład: jasta.pl), wówczas klienci zyskują kompleksowe usługi księgowo-finansowe, prawne i podatkowe.
Co robi doradca podatkowy?
Doradca podatkowy świadczy wiele usług. Wśród nich jest bieżące doradztwo w zakresie prawa podatkowego. Można powiedzieć, że zawód ten łączy w sobie wiedzę prawniczą z finansową, zatem zakres porad, jakie można uzyskać u tego specjalisty, jest ogromny. Doradca podatkowy może przygotowywać opinie i dokumentację z zakresu prawa podatkowego, przeprowadzać przeglądy podatkowe, obliczać podatki, sporządzać deklaracje podatkowe. Ma też możliwość reprezentowania klienta przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi.
Doradca podatkowy – dlaczego warto korzystać z jego usług?
Nie każdy musi znać się na przepisach prawa podatkowego. Lepiej jednak nie ryzykować i każde wątpliwości konsultować ze specjalistą, który będzie wiedział, jakie rozwiązania zaproponować w danej sytuacji. Z usług doradcy podatkowego korzystają zarówno osoby fizyczne, które np. nie wiedzą jak rozliczyć PIT, jak i przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność.
Doradcy podatkowi mogą pomóc osobom, które chcą założyć firmę. Niektórzy mają wątpliwości co do wyboru systemu podatkowego, formy działalności. Doradca może prowadzić dokumentację podatkową przedsiębiorstwa, zajmować się obsługą płacowo-kadrową, przygotowywać zeznania i deklaracje podatkowe, prowadzić księgi podatkowe. Osoby, które korzystają z usług doradcy finansowego, najczęściej oczekują wsparcia merytorycznego. Zaznajomienie się z prawem podatkowym pomoże uniknąć przykrych konsekwencji w postaci kar finansowych i będzie pomocne w wybraniu odpowiedniego rozwiązania dla firmy lub dla osoby fizycznej.