Pożyczka gotówkowa to zupełnie inny produkt finansowy niż kredyt. Niestety wciąż wiele osób stosuje te dwa terminy zamiennie, co jest niewłaściwe. Po pożyczkę gotówkową powinny sięgać osoby, które nagle potrzebują sporej ilości gotówki. Przed zaciągnięciem zobowiązania warto poznać kilka faktów!

5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim weźmiesz pożyczkę gotówkową!

Pożyczka gotówkowa to zupełnie inny produkt finansowy niż kredyt. Niestety wciąż wiele osób stosuje te dwa terminy zamiennie, co jest niewłaściwe. Po pożyczkę gotówkową powinny sięgać osoby, które nagle potrzebują sporej ilości gotówki. Przed zaciągnięciem zobowiązania warto poznać kilka faktów!

Pożyczka to nie kredyt

Wiele osób używa hasła kredyt i pożyczka zamiennie. Okazuje się, że jest to błąd, ponieważ w praktyce to zupełnie różne produkty finansowe. Nazwa kredyt zarezerwowana jest jedynie dla banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, więc nie mogą posługiwać się nią inne instytucje finansowe, które zajmują się pożyczaniem pieniędzy. Pożyczka udzielana jest na nieco innych warunkach i zazwyczaj trzeba spełnić nieco mniej wymogów, by uzyskać finansowanie. Z kolei kredyt zarezerwowany jest dla klientów, którzy mają udokumentowany dość wysoki dochód i nie mają żadnych większych zobowiązań, a te, które widnieją na ich koncie, spłacane są regularnie.

Pożyczkę gotówkową łatwiej uzyskać

pożyczkę gotówkową może wnioskować praktycznie każdy, kto nie ma zaległości w spłatach dotychczasowych zobowiązań i nie widnieje w żadnych bazach dłużników. Wymagania dotyczące pożyczkobiorcy są zdecydowania mniejsze, więc na pewno jest to rozwiązanie dla osób, które próbowały uzyskać kredyt bankowy, jednak im się nie udało. Nieco łagodniejsze spojrzenie na potencjalnego pożyczkobiorcę skutkuje jednak zdecydowanie wyższymi kosztami związanymi z udzieleniem finansowania. Dlatego warto dokładnie czytać wszystkie zapisy umowy — nawet te, które zapisane są drobnym druczkiem. W Kasie Stefczyka warunki są zawsze przejrzyste, a jeśli coś jest niejasne, pracownicy z chęcią udzielą informacji i wyjaśnień.

Pożyczka gotówkowa to również zobowiązanie

Nawet jeśli finansowania udzieli nam instytucja finansowa inna niż bank czy spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa, powinniśmy poważnie podejść do zaciągniętego zobowiązania. Brak wpłat może prowadzić do dokładnie takich samych skutków jak opóźnienia w spłacie kredytu bankowego. To wszystko może sprawić, że w przyszłości trudniej nam będzie uzyskać jakąkolwiek pożyczkę. Dodatkowo w przypadku dłuższych opóźnień możemy spodziewać się windykacji, a później postępowania sądowego oraz egzekucji komorniczej. To dlatego każde zobowiązanie należy zaciągać odpowiedzialnie, biorąc pod uwagę to, że nasza sytuacja finansowa może się w każdej chwili zmienić, np. z tytułu utraty pracy czy choroby, która będzie pochłaniała większość zarobków.

Nie wszystkie firmy pożyczkowe są uczciwe

Poszukując firmy, która udzieli nam pożyczki, bardzo łatwo jest popełnić błąd. Warto podkreślić, że nie wszystkie instytucje pożyczkowe są uczciwe i działają zgodnie z prawem. Oczywiście ich działalność kontrolowana jest przez odpowiednie organy, jednak nie oznacza to, że przez zaciągnięcie pożyczki w nieodpowiednim miejscu możemy popaść w spore problemy finansowe, które mogą być związane z wysokimi opłatami. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, czy będziemy w stanie spłacać wszystko zgodnie z harmonogramem. Jeśli mamy co do tego wątpliwości, to lepiej będzie zrezygnować. Czasami jedna nieodpowiedzialna decyzja finansowa pociąga za sobą wiele konsekwencji. W ten sposób można wpaść w spiralę długów, z której ciężko wyjść.

Pożyczkodawca też sprawdza bazy

Jeśli wydaje nam się, że tylko banki sprawdzają potencjalnego kredytobiorcę w bazach, to jesteśmy w błędzie. Obecnie każda instytucja finansowa może upewnić się, czy wnioskujący o finansowanie jest rzetelnym kredytobiorcą. Oczywiście parabanki sprawdzają mniej dokładnie, jednak i tutaj możemy mieć pewność, że w przypadku opóźnień w spłacie nie będziemy w stanie uzyskać pożyczki. Dlatego jeśli wiemy, że za jakiś czas potrzebna nam będzie pożyczka, dobrym rozwiązaniem będzie uporządkowanie swojej sytuacji finansowej i spłacenie wszystkich dotychczasowych zaległości. To z pewnością da większą szansę na pożyczkę.

Zaciągnięcie pożyczki to poważna decyzja finansowa, która przez dłuższy czas będzie wywierała wpływ na budżet domowy. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć rzetelnego pożyczkodawcę, który zaoferuje odpowiednie warunki.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródła:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/102827,kredyty-gotowkowe,kredyt-a-pozyczka—czym-sie-rozni-kredyt-od-pozyczki,1,1

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kredyt-a-pozyczka-to-nie-to-samo

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij